Pentagon: Münbiç'te askeri nitelikli değişiklik yok

Pentagon, Esad rejiminin Münbiç ilçesine girdiği haberlerinin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Pentagon: Münbiç'te askeri nitelikli değişiklik yok

YPG'nin Esad rejimine Münbiç çağrısı yaptığını iddia edildi. Çağrının ardından Suriye ordusundan açıklama yapıldı.

Açıklamada, "Birliklerimiz Münbiç'e girerek Suriye Cumhuriyeti'nin bayrağını çekti" ifadeleri kullanıldı. Suriye ordusu, "Münbiç'teki tüm Suriye vatandaşları ve diğerleri için güvenlik garantisi" verdi.

Ordu yaptığı açıklamada "bütün işgalcileri yenmekte kararlı olduğunu" vurgularken Suriyelilere "ulusal egemenlik için ortaya konulan çabalara katılma" çağrısı yaptı.

YPG'NİN ESAD ÇAĞRISI

PENTAGON'DAN YALANLAMA

İddiaya ilişkin Pentagon'dan bir açıklama geldi. Açıklamada, "Esad rejiminin Münbiç'e girdiği haberleri gerçeği yansıtmamaktadır" denildi.

"ASKERİ NİTELİKLİ DEĞİŞİKLİK YOK"

ABD öncülüğündeki DEAŞ Karşıtı Koalisyon'dan da aynı yönde bir açıklama yapıldı. Açıklamada, "Münbiç'te askeri nitelikli herhangi bir değişiklik olmamıştır. Herkesi Münbiç'in bütünlüğüne saygı duymaya çağırıyoruz" ifadesi kullanıldı.

ÖSO DA DOĞRULAMADI

NTV canlı yayınına bağlanan NTV Dış Haberler Koordinatörü Ahmet Yeşiltepe, Özgür Suriye Ordusu'nun, 'Suriye ordusunun Münbiç'te kontrolü ele aldığı' bilgisini doğrulamadığını söyledi.

Terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG'den yapılan açıklamada, "Güçlerimizin çekildiği yerlerde kontrolü sağlamak üzere Suriye hükümetini davet ettik" denildi.

Açıklamada, "Suriye hükümetini, silahlı kuvvetlerini Münbiç'e göndermeye ve bu mevzileri korumaya davet ediyoruz" denildi.

Açıklamada, YPG'lilerin Suriye hükümetine bağlı olduğu ifadesi de kullanıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5