banner30

banner29

Pentagon nükleer savaş planını devreye sokuyor!

ABD'de bir nükleer savaş sonrasında yönetim üst kademesinin iş göremez hale gelmesi ihtimaline karşı verilmesi beklenen "yönetimin sürdürülmesi" görev emri verildi. Korona ve benzeri salgına karşı hiçbir tedbirnin olmadığını fark eden Pentagon, personeline benzeri görülmemiş kısıtlamalar getirdi. Devreye sokulan bu olağanüstü önlemler, aslında olası bir nükleer savaş için planlanmıştı.

Gündem 20.03.2020, 17:21
Pentagon nükleer savaş planını devreye sokuyor!

Koronavirüs salgınının dünya çapında yayılması sonucu ABD tarihinde ilk defa, tedbir olarak Savunma Bakanlığı'na "hükümetin sürekliliğini" sağlamak için bekleme emirleri verildi.

Beyaz Saray görevlilerini karantinaya alınmış yerlerden uzaklaştırılarak ülkenin liderliğini "ikinci kademe görevlilere" devretmeyi içeren bu olağanüstü önlemler, aslında olası bir nükleer savaş için planlanmıştı.

OPERASYONUN KOD ADLARI

Newsweek'te yer alan habere göre, ülkede salgın sebebiyle "Çok Gizli" acil durum planları yürürlüğe konuldu. ABD Kuzey Komutanlığı (NORTHCOM) kapsamında, vatan savunmasında görev alacak askeri birliklere bir dizi plan için hazırda bekleme emri verildi. Operasyonun kod isimleri: CONPLAN 3400 (ABD'nin vatan savunması) dahil olmak üzere SEKİZGEN, ÖZGÜRKRİKO ve ZODYAK. CONPLAN 3500 (acil durumda sivil kurumları koruma), CONPLAN 3600 (Başkenti saldırılardan koruma)

Newsweek ayrıca Ulusal Güvenlik Sekreteri Mark Esper'in NORTHCOM'a bu "olağanüstü durumu" yönetmesi için "konuşlandırma ve hazırlanma" yetkisi verdiğini duyurdu.

SIKIYÖNETİM EMRİ VERİLEBİLİR

Bunlar arasında, yeni bir sivil yönetim çıkıncaya kadar askeri komutanlara ABD çapında yürütme yetkilerinin verileceği "bir tür sıkıyönetim olasılığı" yer alıyor.

Bu planlara ek olarak bir diğer karmaşıklık da, ordunun kendisini "olağanüstü koşullar" ile mücadeleye sürükleyen koronavirüs pandemisine karşı savunmasız bulması.

PERSONELE KISITLAMA GETİRİLDİ

Bu güvenlik açığının farkına varılmasının ardından Savunma Bakanlığı askeri personelin üs dışı faaliyetleri için benzeri görülmemiş kısıtlamalar getirdi.

İlk kez yurtdışı seyahatini yasaklayan Pentagon, tüm üniformalı personeli ülke ve dünya genelindeki askeri üslerde veya yakınında tutuyor.

Yorumlar (1)
Günel 1 yıl önce
Allah Tranpın Belasın Versin Silahları Virüsleri İle ALLAHIN YARATDIĞI İNSANLARI Ketil Edir Allah Belanı Vereçek Tranp Bir İblis İnsanların Hayatı İle Hep Oynayır Siyasetin İçine Günahsız İnsanların Çağlığında Koşdu İnsanların Günahı Ne Yaşlılar Çoçuğlar Hasteliğle Siyaset Yapılar Atom Nüve Virüs Silahlarla İnsanların Üzerinde Ölüm Planları Yapılar Rusu Amerkası İsrayılı Misiri İranı Arabistanı Hepsi İblis Onlar Savaşı Kanı Seviler Türk Halkın Ne Sıkıntısı Açısı Varsa Sizin Gibi İblislerin Kapısın Çalsın Erdoğan Gibi Lider Hep Savaşa Karşı Oldu Onun Üçün Onu Sevmediniz İç Dış İblisler Hep Erdoğanın Türküyenin Üzerine Getdi Umarım Bir Gün Hepiniz Çezanızı Çekeçeksiniz Atomunuzda Nüvenizde Size Kismet Olsun
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?