banner30

banner29

Petrol fiyatlarında yeni dönem başladı! Putin tedirgin oldu...

Rus petrol şirketi Lukoil'in Başkan Yardımcısı Leonid Fedun, petrol fiyatlarının 10 yıl önce olduğu gibi pahalı olmayacağını belirterek, "Ucuz petrol dönemi en az 2040'a kadar devam edecek." dedi. Öte yandan Koronavirüs etkisiyle fiyatı düşen petrol Putin'i de tedirgin etti, Putin fiyat düşüşüne karşı bir an önce yeni tedbirler alınması gerektiğini söyledi...

Gündem 03.03.2020, 12:40
Petrol fiyatlarında yeni dönem başladı! Putin tedirgin oldu...

TASS haber ajansının haberine göre, Lukoil'in aynı zamanda ana ortaklarından olan Fedun, Brüksel'de yatırımcılarla bir araya geldi.

Burada yaptığı konuşmada, ABD'nin kaya petrolü üretimini artırmak istediğine işaret eden Fedun, "Bu, karbon kaynakların ömrünü uzattı.Çünkü alternatif teknolojiler ancak varil başına 80 dolar seviyelerinde ekonomik açıdan uygulanabilir hale geliyor." değerlendirmesinde bulundu. 

Petrol fiyatlarında yüksek seviyelerin uzun süre beklenmemesi gerektiğine işaret eden Fedun, "Petrol asla 10 yıl önce olduğu gibi pahalı olmayacak. Ucuz petrol dönemi en az 2040'a kadar devam edecek." ifadelerini kullandı.

KORONAVİRÜS PETROL FİYATLARINI VURDU

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı petrol üreticisi ülkelerin bu ay bir toplantı gerçekleştireceklerini anımsatan Fedun, "Toplantı neticesinde piyasadaki fazla petrol giderilecek ve mart ortası gibi fiyatlar varil başına 60 dolar seviyesine çıkacak. Koronavirüs etkisinin kısa vadeli olmasını bekliyoruz." diye konuştu.

FİTCH'TEN VE MOODY'S'TEN PETROL FİYATLARI UYARISI

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, koronavirüs salgınının, büyümesi durumunda petrol talebini azaltabileceğini bildirdi. 

Bilgi notunda, petrolde oluşabilecek üretim fazlasının olası etkilerinin, virüs salgının ne kadar süreceğine ve OPEC+ ülkelerinin üretim seviyelerini yeniden düzenleme becerilerine bağlı olacağı ifade edildi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, koronavirüs salgının uzun süre devamın petrol talebinin ve buna bağlı olarak petrol fiyatlarının düşmesine yol açabileceğini bildirdi.

PETROL FİYATLARINDAKİ DÜŞÜŞ PUTİN'İ DE TEDİRGİN ETTİ

Putin, 2008'inden beri ekonomi açısından en kötü haftaların yaşandığını ve yılbaşında 70 doları bulan petrolün 50 dolara kadar düştüğünü, gerekli tebirlerin alınması gerektiğini söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?