banner29

PKK destekçisi ABD'den Türkiye'ye tehdit!

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusuna saldırı düzenlemesinin "yıkıcı" sonuçları olacağını belirterek adeta Türkiye'yi tehdit etti.

Gündem 04.04.2019, 16:45
PKK destekçisi ABD'den Türkiye'ye tehdit!

Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu'yla bir araya gelmesinin ardından Amerikan dışişlerinden yapılan açıklamada Pompeo'nun bölgeyle ilgili halihazırda süren müzakereleri destekleme açıklamasında bulunduğu fakat Türkiye'nin tek taraflı askeri müdahalesi konusunda açıklama yaptı.

Bu uyarıya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy yazılı bir açıklama ile yanıt verdi. Aksoy, iki dışişleri bakanı arasındaki görüşmenin ardından ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamanın görüşmede gündeme gelmeyen hususlara yer verdiği ve toplantının içeriğini yansıtmadığını belirtti. Aksoy ayrıca ABD'nin açıklamasının görüşmeden önce kaleme alındığının "aşikar" olduğunun altını çizdi. Sözcü, "Daha önceki görüşmelerde de benzer sorunlarla karşılaşıldı. Bu gibi açıklamaların daha özenli olarak yapılması ve özellikle görüşmede yer almayan hususlara yer verilmemesi, iki ülke arasındaki müttefiklik ilişkilerinin doğal bir gereğidir." ifadelerini kullandı.

Öte yandan görüşme sonrası ABD'nin yaptığı açıklamada Pompeo'nun Türkiye'nin S-400 hava savunma sistemi alma planının iptali konusunda da bastırdığı vurgulandı.

S-400 sistemi nedeniyle ABD pazartesi günü Türkiye'nin F-35 üretim programındaki yerini askıya almıştı.

Açıklamada ayrıca Pompeo'nun Türkiye'de tutuklu bulunan Amerikan konsolosluğu çalışanları ve çifte vatandaşlık sahibi NASA çalışanı Serkan Gölge ile ilgili endişeleri paylaştığı ifade edildi.

Çavuşoğlu: Sorun, ABD'nin Suriye'de net bir politikasının olmaması

NATO'nun 70. yıl kutlamaları nedeniyle Washington'da bulunan Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu, Amerikalı mevkidaşı ile buluşmasından önce konuşma yaptığı bir forumda ABD'nin Suriye konusunda net bir politikası olup olmadığı yönündeki bir soruya "Hayır ve sorunun kaynağı da bu" cevabını vermişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?