banner29

Prof. Dr. Ali Ülkü Azra koronavirüsten hayatını kaybetti

İstanbul Siyasal Bilgiler Fakültesi'nin kurucularından Prof. Dr. Ali Ülkü Azra, koronavirüs (Kovid-19) tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Gündem 15.04.2020, 19:39
Prof. Dr. Ali Ülkü Azra koronavirüsten hayatını kaybetti

Haberi Tarih Vakfı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öznur Alkan sosyal medya hesabından duyurdu. Alkan, Prof. Dr. Azrak için öğrencilerinden dua istedi.

Alkan paylaşımında şu ifadeleri kullandı;

''PROF. DR. ALİ ÜLKÜ AZRAK HOCAMIZ...

Fakültemizin -İstanbul Siyasal'ın- Kurucu Hocalarından, eski Dekanımız, Türkiye'nin sayılı idare hukukçularından Prof. Ali Ülkü AZRAK Hocamız melûn Covid-19 (koronovirüs) hastalığının pencesinde Şişli Florance Nightingale Hastanesinde mücadele vermektedir. Oğlu Almanya'dan yanına gelememektedir. Eski öğrencilerinden ricam, imkânı olanların çiçek göndermesi, imkânı olmayanların bir şekilde hastahaneyi arayarak mesaj bırakmasıdır. Çiçekler ve mesajlar kendisine müthiş bir moral olacaktır. Bildiğiniz, inandığınız veya düşündüğünüz dilde dua ediniz, iyi dileklerinizi esirgemeyiniz...

Not-1: Kendisi çok kısa süre önce maalesef değerli eşini kaybetmiş ve fakat vedâ bile edememiştir.
Not-2: Fotoğrafları benim Fakültedeki eski odamda çekmiştim. O sıralar İstanbul Siyasal'ın belgeselini hazırlıyorduk. Bu belgesel maalesef bitirilemedi, ama bir şekilde yayınlayacağım.''

Dekanlık ve YÖK üyeliği yaptı

Vefa Lisesi ve 1956 yılı İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Ali Ülkü Azrak, 1971 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi İdare Hukuku kürsüsünde doçent olarak göreve başladı ve bu görevini 1979 yılına kadar sürdürdü. 1979 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni (O dönemin adıyla Siyasal Bilimler Fakültesi) kuran isimler arasında yer alan Azrak, 1982 yılında Profesör oldu ve İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Yönetim Bilimleri Anabilim Dalında emekli olduğu 2000 yılına kadar öğretim üyesi olarak görevini sürdürdü.

1994-1999 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilmiler Enstitüsü Müdürlüğü, 1995-1998 arasında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi dekanlığı, 1998-1999 yılları arasında ise İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü Başkanlığı görevlerini yürüttü. 1999 yılında hem Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü, hem Kamu Yönetimi Bölümü Başkanlığı hem de Senato üyeliği görevlerinden dönemin İstanbul Üniversitesi rektörü Kemal Alemdaroğlu'na tepki göstererek istifa etti. 2000 yılında yaş haddinden emekli olup Maltepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde öğretim üyeliği yapmaya başladı ve 2009 yılında buradan ayrılıp tekrar İstanbul Üniversitesi'ne döndü. Prof. Dr. Ali Ülkü Azrak, 2001-2005 yıllarında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer kontenjanından YÖK üyeliği görevinde bulundu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?