banner29

Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu kimdir?

HaberTürk'te yaptığı açıklamlarla gündeme gelen ve Koç Üniversitesi'nin görevine son vermesinin ardından da tüm dikkatleri üzerine çeken Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu kimdir?

Gündem 04.04.2020, 01:36
Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu kimdir?

Uzun süredir ABD'de çalışmalarını yürüten Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu, koronavirüs salgının ardından ABD yaşanan zor şartları anlatıp, Türkiye'de yaşayanların sağlık sistemi konusunda şanslı olduğunu vurgulayan bir açıklama yaparak Türkiye gündemine oturdu. Çilingiroğlu, bu açıklamalarının ardından Koç Üniversitesi'ndeki görevine son verilmesiyle tekrar gündeme geldi.

PROF. DR. MEHMET ÇİLİNGİROĞLU KİMDİR?

2 Nisan 1970 tarihinde Denizli’de doğdu. Eğitimini Antalya’da Antalya Lisesi’nde tamamlayan Çilingiroğlu, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1986 yılında mezun oldu. Stajını da aynı üniversitede yapan Çilingiroğlu, stajına daha sonra Virginia Commonwealth Üniversitesi’nde devam etti.

1994 yılında tamamladığı stajından tam bir yıl sonra dahiliye bölümünde görev almaya başladı. 2000 yılında ise Amerikan Kalp Derneği Kardiyoloji alanında araştırmacı olarak çalıştı.

San Antonio Teksas Sağlık Bilimleri Janet Briscoe Kardiyovasküler Araştırma Merkezi’nde görev alan Çilingiroğlu, bu merkezde Girişimsel Kardiyoloji Üyesi olarak çalışmalarına devam etti. 2004 ila 2006 yılları arasında çalışmalarına devam etti. Evanston Hastanesi’nde olan görevini 2010 yılında bıraktı.

ÇALIŞMALARINI BÖYLE ANLATTI

Çilingiroğlu son olarak kendisinden şöyle bahsetmişti: “Halihazırda Amerika’nın hasta memnuniyeti ve hasta tedavisi sonuçları açısından en önde gelen Little Rock’taki ünlü Arkansas Kalp Hastanesin’deyim. Kendime ait 32 milyon dolarlık araştırma fonum bulunmakta. Ve ayrıca 25’in üzerinde girişimsel kardiyoloji alanında Amerika, Kanada ve Avrupa’da patentlerim var. 2012 yılından bu yana Arkansas Kalp Hastanesi’nde klinisyen hekim ve bilim adamı olarak çalışmalarıma devam ediyorum”

DAHA ÖNCE VERDİĞİ RÖPORTAJLARIN DETAYLARI

Ünlü doktor, daha önce vermiş olduğu bir röportajında, ailesinde 30’a yakın tıp doktoru olduğunu açıklamıştı. Evli ve 2 çocuk babası olan Mehmet Çilingiroğlu’nun babası Yüksek Orman Mühendisi’dir. Röportajında babasının da atom mühendisi olması istediğini de ifade etmiştir. Aynı röportajında, gülümseyerek bir anısını anlatan Çilingiroğlu, ilkokul döneminde öğretmeninin annesine, “Bu çocuktan hiçbir şey olmaz” dediğini itiraf etti. Gülümseyerek anlatmaya devam eden Çilingiroğlu, “Şimdi o hocam merak ediyorum, gidip bir ziyaret etsem, hayattaysa”  demişti.

Kalp krizini önceden bilen doktor unvanına kavuşan Çilingiroğlu, dün akşamki canlı yayından sonra, geçen yıl vermi olduğu röportaj gündeme geldi. İşte röportajın bir kısmı:

Öncelikle Mehmet Hocam ABD hikayeniz nasıl başladı?

Daha ilkokuldaki yıllarımdan itibaren rahmetli babam merhum Hasan Çilingiroğlu ve rahmetli annem merhume Şerife Çilingiroğlu beni hayatta her şeyin en iyisini yapmak için hazırladılar. Özellikle araştırma ve bilimsel çalışmalar konusunda beni çok motive ettiler. Beni en çok etkileyen şeylerden birisi de yeni teknolojiler olmuştu. Amacım mesleğimi bir gün Amerika’da icra etmek ve insanlığa yeni şeyler kazandırmak ve faydalı olmaktı.

Şu an Arkansas’dasınız. Peki, hangi çalışmaları yapıyorsunuz?

Hali hazırda Amerika’nın hasta memnuniyeti ve hasta tedavisi sonuçları açısından en önde gelen Little Rock’taki ünlü Arkansas Kalp Hastanesin’deyim. Kendime ait 32 milyon dolarlık araştırma fonum bulunmakta. Ve ayrıca 25’in üzerinde girişimsel kardiyoloji alanında Amerika, Kanada ve Avrupa’da patentlerim var. 2012 yılından bu yana Arkansas Kalp Hastanesi’nde klinisyen hekim ve bilim insanı olarak çalışmalarıma devam ediyorum.

Türkiye ile ilgili çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Türkiye ile ilgili olarak meslektaşım ve değerli arkadaşım Dr. İsmail Ateş ile birlikte çalışıyoruz. Yakın zamanda Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi ile birlikte ciddi bir eğitim ve araştırma projesine imza attık. İnşallah kısa bir süre sonra da güzel memleketim Antalya’da Türkiye’nin ilk ve tek Kalp ve Damar Hastalıkları Araştırma Merkezini kurmayı planlıyoruz.

Kalp hastalarına önerileriniz nelerdir peki? Hatta ideal olabilecek bir menü paylaşabilir misiniz?

Öncelikle ve en önemlisi sigara içilmemesi gerekiyor. Sigara yasak! Bir insanın kendisine ve vücuduna yapabileceği en büyük zarar sigara içmektir.

İkincisi ise bol bol egzersiz yapmak. Böylelikle hem yaşlanmayı engelliyor hem de dinamik ve huzurlu kalıyorsunuz. Eğer bir kalp hastası her gün 30 dakika yürürse kalp krizi geçirme riskini yüzde 90 oranında azaltıyor. Şu an bunu yapan tek bir ilaç yok. Ama egzersiz yapıyor. Üçüncüsü Akdeniz menüsü, yani haftada en az bir kez balık şart. Genelde kızarmış değil kaynatılmış, hasalanmış şeyler yemek önemli. İlaçları iyi takip etmek ve tahlil sonuçlarını bilmek ve anlamak lazım…

“Optikli Tomografi” (OCT) damar içi görüntüleme cihazı sayesinde kalp krizleri artık önceden öğrenilebilecek… Bu buluşunuzdan bahsedebilir misiniz?

Dünyada hem kadın hem erkeklerde bir numaralı ölüm nedeni kalp krizi. Daha önce kalp krizlerini önceden tahmin eden bir yöntem yoktu. Optikli tomografi bir nevi damar içi kolonoskopi gibi düşünülebilir. Yani bu cihaz damar içinin çok ayrıntılı bir şekilde görüntülenmesini sağlıyor ve o krize neden olabilecek plak veya tıkanıklıklardan hangisinin patlama olasılığının daha yüksek olduğunu görmemizi sağlıyor. Bu çok önemli lakin tansiyonu, kolesterolü normal olan kişilerin bile %20’si kalp krizi geçirebiliyor ki bunları önceden teşhis etmek başka yöntemlerle mümkün olmuyor. Ama optikli tomografi yöntemiyle artık bunu önceden görebiliyor ve hatta tedavi edebiliyoruz.

Yorumlar (1)
Günel 1 yıl önce
Gerçek TÜRK KENDİNİZDİ DOĞRULARI SÖYLEDİNİZ KORKMAYARAK İNSAN İŞİNDE KAYIB EDER KOLTUĞUNDA DÜRÜSTÜLÜĞÜN KAYIP ETMEK ÇOK KÖTÜ SİZ TÜRK HALKIN GÖK ÜZÜNE KALDIRDINIZ DOĞRULARI SÖYLEYEREK UMARIM TÜRK HALKI SİZE YARDIM EDEÇEK ALLAH YAR VE YARDIMÇINIZ OLSUN İŞİNİZDE BAŞARILAR UĞURLAR ARZU EDİRİZ İBLİSLERDEN KORKMAYIN ALLAH DOĞRULARIN İYİLERİN YANINDA
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?