banner29

Prof. Dr. Ömer Soner Hunkan yazdı: "İdlib’de Ateşkesin Anlamı"

Habervakti.com yazarı Prof. Dr. Ömer Soner Hunkan, İdlib'de yaşanan gerginliğin ardından dün Rusya'da imzalanan ataşkes anlaşmasını analiz etti.

Gündem 06.03.2020, 15:00 06.03.2020, 16:11
Prof. Dr. Ömer Soner Hunkan yazdı: "İdlib’de Ateşkesin Anlamı"

Habervakti.com'daki köşesine yazan Prof. Dr. Ömer Soner Hunkan, İdlib'de yaşanan Türkiye-Rusya gerginliğinin ardından dün Rusya'da iki ülke arasında imzalanan ateşkes anlaşmasının ne anlama geldiğini analiz etti.

İşte Hunkan'ın, "İdlib’de Ateşkesin Anlamı" başlığıyla yayınladığı yazısı:

İdlib’de Ateşkesin Anlamı

Bir önceki yazımda da belirttiğim gibi Türkiye’nin Rejim güçlerine verdirdiği büyük kayıplar ve tahribattan sonra Rusya ve Rejim’in masa oyunları ve müzakere yolu ile durumu kurtarma ve yeniden toparlanma için zaman kazanmaya çalışacakları açıktı.

Diğer taraftan Rusya’nın, Suriye’nin kuzeyinde en batıdaki üslerinden en doğudaki Kamışlı’ya kadar uzanan M4 Karayolundaki güvenliklerinin İdlib’de riske girmesi ve doğuya doğru askeri ve lojistik sevkiyatının kesilme veya aksaması onları endişelendiren bir diğer konu idi.

Türkiye’yi ateşkese zorlayan en önemli etken ise AB, ABD ve NATO’nun gerekli Hava Savunma Sistemlerini vermeye yanaşmamaları nedeniyle, Türkiye’de Esad ağzı ile muhalefet etmeyi kendine görev addeden bazı çevrelerin muhtemel şehit sayılarını istismar ederek ülkede oluşturabilecekleri psikolojik karamsar havayı önlemekti. Zira Rusların boğazlarımızdan geçirdiği füze ve askeri mühimmat dolu gemilerle Rejim’in Türklere karşı ayakta kalmasını sağlamak için acele ettiği biliniyordu.

Ateşkesin Türkiye açısından belki en büyük kazancı, İdlib’deki Türk askerî varlığının gözlem noktaları dışında da kesin olarak taraflarca kabul edildiğidir. Ayrıca Türkiye’nin İdlib’deki sivil halka ve mültecilere yönelik öteden beri savunduğu tezlerin meşruiyet kazanması önemlidir. Rusya ise en azından kendisi için hayati önem arz eden M4 karayolunu güvence altına almıştır.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ...

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?