banner29

Puti'nden görüşme öncesi gerginliği artıracak hareket!

Suriye'de sivil halkı katleden Esed'e ve hava harekatlarına destek veren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la bugünkü görüşmesinden önce gerginliği artıracak hamlede bulundu.

Gündem 05.03.2020, 09:39
Puti'nden görüşme öncesi gerginliği artıracak hareket!

Türkiye'nin başlattığı Bahar Kalkanı Harekatı sonrası katil Esed'e iyice kol kanat geren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la yapacağı görüşme öncesinde bölgeye bölgeye 5 savaş gemisi 12 uçak gönderdiği belirtildi. Rusya, Suriye'deki askeri varlığını Erdoğan-Putin zirvesi öncesinde arttırdı. Reuters, Rusya lideri Putin'in, masada elini güçlendirmek için 28 Şubat'tan bu yana deniz ve hava yoluyla sevkiyat yaptığını aktardı. Rusya'nın bölgeye 5 savaş gemisi 12 uçak gönderdiği kaydedildi.

Son 1 haftadır yığınak yapıyor

İdlib'de yaşanan gelişmelerin ardından, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Moskova'da bulunan Kremlin Sarayı'nda bir araya gelecek. İdlib'deki gelişmelerin masaya yatırılacağı görüşme öncesinde, masada elini güçlendirmek isteyen Putin'in son 1 haftadır bölgeye savaş gemisi ve uçağı gönderdiği öğrenildi.

Reuters'ın incelediği uçuş ve gemi hareketleri Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bugün Moskova'da masaya oturmadan önce elini güçlendirmek ve herhangi bir olası anlaşma öncesi kartlarını çoğaltmak için bir süredir faaliyet içinde olduğunu gösteriyor.

Bu analize göre Rusya 28 Şubat'tan bu yana deniz ve hava yoluyla sevkiyatlar ve takviyeler yapıyor.

Türkiye'nin engelleme planı yok

Rus Savunma Bakanlığı'ndan konuya ilişkin sorulara bir yanıt verilmezken ismi açıklanmayan bir Türk yetkili Rusya'nın Türk hava sahası ve deniz yolları üzerinden gerçekleştirdiği bu sevkiyatlara herhangi bir engelleme getirme planlarının olmadığını belirtti.

Rusya'nın askeri varlığı son 1 haftada iyice arttı

Yapılan analizler Rusya'nın bölgedeki askeri varlığını Ekim 2019'dan bu yana en hızlı şekilde arttırdığını dönemin son bir hafta olduğunu gösteriyor. Bölgeye 5 savaş gemisi 12 askeri uçak gönderildiği öğrenildi.

Putin-Erdoğan zirvesi

Suriye'nin İdlib bölgesinde Esad rejiminin Türk ordusuna ve sivillere yönelik saldırıların ardından Türkiye, rejime karşı çok sert cevap vermiş ve "Bahar Kalkanı Operasyonu" başlatmıştı. Rusya'nın Suriye'de rejimi desteklemesinin üzerine Türk-Rus ilişkilerinde yaşanan gerilimin ardından İdlib'deki sorunun çözümü için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Moskova'da bulunan Kremlin Sarayı'nda bir araya gelecek.

Görüşmeye ilişkin detaylar belli oldu

İletişim Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 5 Mart 2020 tarihinde Rusya Federasyonu'na günübirlik bir çalışma ziyaretinde bulunacaklardır. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında Moskova'da gerçekleştirilecek görüşmelerde, Türkiye-Rusya ikili ilişkilerinin yanısıra İdlip özelinde Suriye'deki güncel gelişmeler hakkında fikir teatisinde bulunulacaktır" denildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?