banner29

Putin'den stratejik ziyaret! 'Zamanlama olarak çok önemli'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus lider Putin’in TürkAkımı’nın açılışı için Türkiye’ye geleceğini belirterek, “Fakat zamanlaması bakımından önemli ve stratejik bir ziyaret olacak” dedi.

Gündem 06.01.2020, 17:08
Putin'den stratejik ziyaret! 'Zamanlama olarak çok önemli'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 8 Ocak’ta gerçekleşecek Türkiye ziyaretini değerlendirdi.

'PUTİN İLE İDLİB VE LİBYA'DAKİ SON DURUM GÖRÜŞÜLECEK'

Rusya Devlet Başkanı Putin’in TürkAkımı’nın açılışı için Türkiye’ye geldiğini anımsatan Çavuşoğlu, “Putin’in gelişinin sebebi belli. TürkAkımı doğalgaz boru hattının açılışını yapacağız. Bunun için esasen geliyor. Fakat zamanlaması bakımından önemli ve stratejik bir ziyaret olacak. Burada ikimizi de ilgilendiren ikili ilişkilerin dışında iki önemli konu var. Birincisi İdlib’deki saldırganlığın artması ve bunu bir an önce durdurmamız lazım. Çok ciddi sorunlar yaşanmaya başladı. İkinci konu ise Libya’da ateşkesin tesis edilmesi” dedi.

Sputnk'in haberine göre; Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal başkanlığındaki bir heyetin Moskova’da temaslar yaptığını hatırlatan Çavuşoğlu, “Zaten gönderdiğimiz heyetler Sedat Bey ile beraber gönderdiğimiz heyetlerimiz de bu iki konuyu ayrı ayrı toplantılarla ele aldılar. Putin’in ziyaretinde tabi iki lider olarak Cumhurbaşkanımız ve Putin’in ortaya koyacağı tavır ve tutum önem arz edecek. Hem İdlib’de hem de Libya’da bir an önce ateşkesi bizim sağlamamız lazım. Bunları görüşeceğiz Putin ile” diye konuştu.

Libya’da çatışmanın durması ve siyasi çözüme odaklanmanın önemine vurgu yapan Çavuşoğlu, “Ateşkes konusunda biz zaten Serrac (Ulusal Mutabakat Hükümeti lideri) yönetimine hep telkinlerde bulunuyoruz, onlar da hazır. Burada hazır olmayan Hafter. Önemli olan burada Hafter’in durdurulması, saldırganlığının durdurulması. Bunu sağladığımız zaman siyasi süreç daha da hızlanır” dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?