banner29

Putin'in Selahaddin Eyyubi'nin mezarını ziyaret ettiği iddiası yalan çıktı!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Selahaddin Eyyubi’nin mezarını ziyaret ettiği yönündeki basında yer alan iddiaların doğru olmadığı ortaya çıktı. Bağımsız doğrulama platformları tarafından çürütülen meseleyi Irak Bölgesel Kürt Yönetimmi'nin yayın organı RUDAW ortaya atmıştı.

Gündem 14.01.2020, 22:05
Putin'in Selahaddin Eyyubi'nin mezarını ziyaret ettiği iddiası yalan çıktı!

Rusya lideri Vladimir Putin, Türkakım Boru Hatıı'nın açılışı için Türkiye’ye gelmeden hemen önce Suriye’nin başkenti Şam’a giderek orada bulunan Emevi Camii'ni ziyaret etmişti.

Sosyal mecralarda ve çeşitli haber sitelerinde Rus liderinin, Selahaddin Eyyubi’nin türbesini ziyaret ettiği iddia edillmişti

 Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin yayın organı Rudaw’ın Twitter'daki paylaşımı 287 beğeni almış ve 35 kez paylaşmış.

ZİYARET EDİLEN TÜRBE SELAHADDİN EYYUBİ'YE DEĞİL, HZ. YAHYA'YA AİT

Ancak Putin’in ziyaret ettiği türbenin, Selahaddin Eyyubi’ye değil, Hz. Yahya Peygamber’e ait olduğu ortaya çıktı. Hz. Yayha’nın kabri Emevi Camisi’nin içinde bir hazirede yer alıyor.

Putin’in de yayınlanan görüntülerde cami içine girerek türbedekikabri ziyaret ettiği, girişi ve çıkışı açık şekilde görülüyor.

Putin’in gerçekleştirdiği ziyaretin nedeni de Hz. Yahya Peygamberin Hristiyanlıktaki yeridir.

Hristiyan inancında 'Vaftizci Yayha' olarak anılan Hz. Yahya Peygamberin bu inançtata da önemli bir yeri vardır.

Kudüs’te Hristiyanların hükümranlığına son veren sultan olan Selahaddin Eyyubi’nin kabri ise Emevi Camisi’nin dışında bulunmaktadır.

Rus liderin ziyaret ettiği yer ise burası değildir. Binanın yapısının Hz. Yahya’nın kabrinin bulunduğu türbenin yapısıyla farkı görülürken, Eyyubi’nin kabrinde iki adet sanduka bulunmaktadır.

HaberVakti.com

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?