banner30

banner29

Putin'in Türkiye'ye ziyaret tarihi belli oldu!

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, gelecek ocak ayının ilk yarısında Rusya Lideri Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'de bir araya gelmesinin planlandığını açıkladı.

Gündem 15.11.2019, 20:12 15.11.2019, 20:21
Putin'in Türkiye'ye ziyaret tarihi belli oldu!

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, TRT Haber'de Aysun Torun Orhan'ın sorularını yanıtladı. Burada gündeme ilişkin olarak açıklamalarda bulunan Kalın, S-400 ve F-35'lerle ilgili olarak yaşanan yeni bir gelişmeyi duyurdu:

"ABD, 'NATO'nun burada bir rolü yok' dediler. Beyaz Saray'daki görüşmede benle O'Brien ile biz görevlendirildik. Biz S-400'leri alma kararını bir gecede vermedik. S-400 ve F-35 için ortak mekanizma bugün itibarıyla çalışmalara başladı."

"S-400'ler NATO sistemine entegre edilmeyecek"

"S-400'ler NATO sistemine entegre edilmeyecek" diyen Kalın, sözlerine şöyle devam etti:

"Süreç ABD ile ikili ilerleyecek. Diyorlar ki 'S-400'leri elinizden çıkarmazsanız kat sayı uygularız.' Sonra dediler ki 'Türkiye'ye geldiği gün yaptırımı başlatırız.', bu aşamayı da geçtik. Şimdi 'Aktif hale getirdiğiniz takdirde' diyorlar. Geri adım söz konusu değil, Türkiye S-400'ü aktif edecek."

"Ocak ayının ilk yarısında Putin'in Türkiye'yi ziyaret etmesi planlanıyor"

Kalın ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in gelecek ocak ayının ilk yarısında Türkiye'de bir araya gelebileceğini söyledi. Kalın, "Washington'a gitmeden iki gün önceydi zannediyorum. Sayın Putin ile Cumhurbaşkanımızın bir telefon görüşmesi oldu. 'Dönüşte tekrar haberleşelim' dendi. Ocak ayının ilk yarısında da Sayın Putin'in Türkiye'yi ziyaret etmesi planlanıyor" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?