banner30

banner29

Ruhani'den dünyayı sallayacak açıklama: Daha fazla zenginleştirilmiş uranyuma sahipiz!

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Süleymani suikastinden sonra yaptığı açıklamada 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmasından önceki dönemlere ait daha fazla zenginleştirilmiş uranyuma sahip olduğunu açıkladı. Açıklamadan sonra gözler bu İran'ın uranyumu ABD'ye karşı kullanıp kullanmayacağına döndü.

Gündem 17.01.2020, 12:47 17.01.2020, 12:55
Ruhani'den dünyayı sallayacak açıklama: Daha fazla zenginleştirilmiş uranyuma sahipiz!

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkesinin 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmadan önceki dönemlerden bile çok daha fazla zenginleştirilmiş uranyuma sahip olduğunu açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın emriyle Kasım Süleymani Irak'ın başkenti Bağdat'ta öldürülmüştü. İran'ın da misilleme yapmasıyla iki ülke savaşın eşiğine gelmişti. Washington-Tahran hattında artan gerginliği daha da ileri taşıyacak bir açıklama geldi.

"DAHA FAZLASINA SAHİBİZ"

Bugün itibariyle nükleer projelerinde herhangi bir kısıtlama olmadığını söylenen İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkesinin 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmadan önceki dönemlerden bile çok daha fazla zenginleştirilmiş uranyuma sahip olduğunu açıkladı.

"ZOR AMA MÜMKÜN"

ABD'nin nükleer anlaşmadan çekildikten sonra yaptırımlarla İran'ın üzerindeki baskı arttırdığını belirten Ruhani, "Ancak ilerlemeye devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.

İran lideri, Washington yönetimiyle diyaloğun "zor" ama hala "mümkün" olduğunu da sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?