banner29

Rumlar Türkiye'nin uyarılarına rağmen anlaşmayı imzaladılar!

Türkiye ile Kıbrıs Rum Yönetimi arasında sondaj çalışmaları krizi devam ederken Rum tarafı 8,4 milyar euroluk ilk doğalgaz işletme anlaşmasını imzaladığını duyurdu.

Gündem 12.11.2019, 14:20
Rumlar Türkiye'nin uyarılarına rağmen anlaşmayı imzaladılar!

Amerikan, İsrail, İngiliz ve Hollandalı şirketlerle yapılan anlaşmaya göre, Rum Yönetimi 18 yıl boyunca yılda ortalama 470 milyon euro elde edecek.

Kıbrıs Rum Yönetimi Enerji Bakanı George Lakkotrypis anlaşmayı imzaladıktan sonra yaptığı açıklamada, "Noble Energy, Shell ve Delek ilk işletme ruhsatına sahipler, kaynakları pazarlayabilirler." ifadelerini kullandı.

25 yıllık lisans anlaşması, 2011 yılında Noble tarafından Kıbrıs açıklarında ilk keşfedilen Afrodit gaz alanını kapsıyor.

YILDA 470 MİLYON EURO GELİR

Anlaşma, 2014 yılı ortasından bu yana petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle şirketlerin talep ettiği revizyonlar onaylandıktan sonra imzalandı. Anlaşmaya göre, Lefkoşa 18 yıl boyunca yılda ortalama 470 milyon euro elde edecek.

Lakkotrypis anlaşmanın şartları uyarınca konsorsiyumun 2025 yılına kadar doğalgaz çıkartmak zorunda olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz şubat ayında, ExxonMobil ve Qatar Petroleum, tahminlere göre, 230 milyar metreküp doğalgaz içeren büyük bir gaz alanı keşfetmişti.

AB, TÜRKİYE'YE YAPTIRIM UYGULADI

Avrupa Birliği (AB) temmuz ayında Doğu Akdeniz'deki sondaj çalışmalarıyla ilgili Türkiye'ye yaptırım uygulama kararı aldı. Karar kapsamında fon kesintisi, üst düzey toplantıların şimdilik yapılmaması ve Avrupa Yatırım Bankası'nın Türkiye'ye yönelik mali yardım şartlarını yeniden gözden geçirmeye davet edilmesi bulunuyor.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yaptırım uygulanması halinde Doğu Akdeniz'de mevcut faaliyetlere ek olarak ilave adımların atılacağı uyarısında bulunmuştu.

TÜRKİYE'DEN GÖVDE GÖSTERİSİ

Geçtiğimiz günlerde doğalgaz savaşlarının yaşandığı bölgede Türkiye'nin ev sahipliğini yaptığı ve 15 ülkeden 47 gemi ile 4 bin 700 personelin katıldığı 'Doğu Akdeniz-2019 Davet Tatbikatı' başlamıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?