banner29

Rus gazeteci: Constantinople diye bir yer yok, yalnızca İstanbul var

Rus gazeteci Petr Akopov, Ayasofya Camii'nin ibadete açılmasıyla ilgili bir makale kaleme aldı. Ayasofya'nın Türkler için hem inanç hem de zafer sembolü olduğunun altını çizen Akopov, “Türkiye artık Avrupa'nın hasta adamı değil, bağımsız bir güç. Artık ‘Constantinople' diye bir yer yok, yalnızca ‘İstanbul' var.” açıklamasını yaptı.

Gündem 19.07.2020, 16:45
Rus gazeteci: Constantinople diye bir yer yok, yalnızca İstanbul var

Rus gazeteci ve yazar Petr Akopov, Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 86 yıllık aranın ardından ibadete açılan Ayasofya Camii ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak “Ayasofya kararının tamamen Türkiye’nin iç meselesi” olduğunu söyledi.

RIA Novosti’den aktardığı habere göre, Türkiye’nin bugün “Avrupa’nın hasta adamı” olmadığını vurgulayan Akopov, “Artık bağımsız bir güçten bahsediyoruz. Ayasofya belki bizim için bir Ortodoks kilisesi olarak kalacak, ama Türkler için her zaman bir camiydi ve öyle kalmaya da devam edecek.” sözlerini kullandı.

“Ayasofya, Türkler için hem inanç hem de zafer sembolüdür”

Rusya’nın Ortodoks inancını Ayasofya’dan aldığını ve bu nedenle Ayasofya’nın kendileri için çok önemli olduğunu belirten Petr Akopov, “Ne olursa olsun, geçmiş değiştirilemez. İkinci Roma’nın Türklerin elinde can verdiği günden beri ‘Constantinople’ diye bir yer yok, yalnızca ‘İstanbul’ var. Ayasofya Türkler için hem inanç hem de zafer sembolüdür.” ifadelerine yer verdi.

“Herkese açık olmaya devam edecek, hem de ücretsiz olarak”

Ayasofya Camii’nin içinde bulunan freskleri tehdit eden herhangi bir unsur bulunmadığını ve bu fresklerin özel ekipmanlarla korunmaya devam edileceklerinin altını çizen Rus gazeteci, şunları kaydetti:

“Namaz vakitlerinde dikkatlice örtülecek olan freskler için gerekli tüm tedbirler alınıyor. Öte yandan, Ayasofya her zamanki gibi herkese açık olmaya devam edecek, üstelik girişler de artık ücretsiz olacak.” 

Yorumlar (1)
tugo 8 ay önce
...o kadarrr...
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?