Rusya'dan 'Ayasofya' provokasyonu! Cami değil kilise...

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Ayasofya'nın tekrar ibadete açılması gündemine ilişkin açıklamada bulundu. Zaharova, Ayasofya'yı kilise olarak tanımlarken sosyal medyada büyük tepki topladı.

Rusya'dan 'Ayasofya' provokasyonu! Cami değil kilise...

Rusya'dan Ayasofya hakkında tepki çeken bir açıklama geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Ayasofya ile ilgili durumu yakından takip ettiklerini belirterek, "Bilindiği gibi bu kilise, karmaşık bir tarihe sahip Bizans mimarisinin eşsiz bir örneği. Halihazırda İstanbul’un başlıca anıtlarından biri ve her yıl Rusya dahil dünyanın her yerinden çok sayıda turist tarafından ziyaret ediliyor" ifadelerini kullandı. Bu açıklama sosyal medyada tepki topladı.

AYASOFYA'YI KİLİSE OLARAK TANIMLADI!

Son zamanlarda Türkiye'de Ayasofya'nın tekrar ibadete açılmasıyla ilgili gelişmeleri gözlemlediklerini dile getiren Zaharova, Türk toprakları içinde yer alan ve Sultan Fatih'in Müslümanlar için ibadete açtığı Ayasofya için kilise yakıştırmasında bulundu. Zaharova, "Prensip olarak, bu kilisenin evrensel bir miras olarak olağanüstü kültürel ve tarihi öneminden hareket ediyoruz. Ayasofya, UNESCO dünya miras listesinde yer alıyor ve biz, güvenliğin ve erişebilme özelliğinin korunması dahil bu statüsüyle ilgili tüm taleplere uyulacağından hareket ediyoruz" dedi.

Zaharova, "Bu sıra dışı anıtın statüsüne ilişkin tüm kararların dengeli olmasını, bu sorunun inananlar için yüksek hassasiyeti, bilinen dinler arası bağlamı ve UNESCO Dünya Mirası anıtlarının yönetimi alanında mevcut uluslararası yasal düzenlemelerin dikkate alınmasını bekliyoruz" diye ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5