banner29

Rusya'dan İran'a sert uyarı!

Rusya, İran’a nükleer taahhütlere tam uyum çağrısı yaptı. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, “İran'ı, Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirme konusunda pervasız adımlar atmama konusunda uyarıyoruz” dedi.

Gündem 21.01.2020, 13:08
Rusya'dan İran'a sert uyarı!

Rusya, İran'a nükleer taahhütlere tam uyum çağrısında bulundu.

Sputnik'in aktardığına göre Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, “İran'ı, Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirme konusunda pervasız adımlar atmama konusunda uyarıyoruz. Ayrıca Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'na karşı olan yükümlülüklere ve korumalara ilişkin ek protokolde yer alan maddelere katı bir şekilde uymaya çağırıyoruz” dedi.

Rusya'nın açıklamasından birkaç saat önce İran, NPT anlaşmasından çekilme tehdidinde bulunmuştu.

Ryabkov, açıklamalarına “İranlı arkadaşlar, Tahran'ın Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması'na bağlılığını sorgulamanın doğru olmadığını düşündüğümüzü iyi biliyorlar. Bunu açıkça söylüyoruz. Bu antlaşmanın, özellikle de silahların kontrol altına alınması ve yayılmasının önlenmesi konularında genel olarak gelişen sıkıntılı süreçler göz önüne alındığında küresel güvenliği sağlamak için gerekli olduğunu düşünüyoruz” şeklinde devam etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?