banner29

Rusya ve Türkiye'den flaş Libya hamlesi! Acil ateşkes...

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye ve Rusya'nın Libya'da acil ateşkes üzerine çalıştığını açıkladı. Dakikalar içinde bir açıklama da Türkiye'den gelirken, açıklamayı yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Libya meşru hükümetinin yanında olmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Gündem 08.07.2020, 14:27
Rusya ve Türkiye'den flaş Libya hamlesi! Acil ateşkes...

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Libya hakkında açıklamalarda bulundu.

Rusya ve Türkiye art arda Libya açıklamalarında bulundu. Suların ısındığı bölgeye ilişkin ilk açıklama Rusya'dan geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Rusya ile Türkiye, Libya'da acil ateşkes için çalışıyor." dedi. Dakikalar içinde bir açıklama da Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın tarafından yapıldı. Kalın ise, "Libya meşru hükümetinin yanında olmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

"Rusya ile Türkiye acil ateşkes için çalışıyor"

Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye ile birlikte hareket ettiklerini söyledi, "Rusya ile Türkiye, Libya'da acil ateşkes için çalışıyor" dedi.

Bir açıklama da Türkiye'den geldi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan da bir açıklama geldi. Kalın, "Libya meşru hükümetinin yanında olmaya devam edeceğiz" dedi.

Kalın Libya ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

Türkiye'nin güvenliği söz konusu ise bu aynı zamanda Irak'ın güvenliği ile İran'ın güvenliği ile bütün komşularımızın güvenliği ile ilgilidir, Akdeniz'deki hadiselerle doğrudan ilgilidir.

Biz Libya'nın, milis güçlerin, dışarıdan getirilen paralı askerlerin bir savaş arenası haline gelmesini asla arzu etmeyiz. Siyasi çözüm uygulanacaksa bu askeri çözümlerin bir kenara bırakılması mutlaka gerekiyor.

Libya'yı şuradan bölelim, şu kısmını biz alalım, bu kısmını şunlara verelim gibi bir yaklaşım içine girilirse bu çok yıkıcı sonuçlar doğurur. Eğer çok etnikli, çok mezhepli, çok dilli her toplum bu şekilde bölünme yoluna gidecekse o zaman Avrupa'nın onlarca, yüzlerce devletçiğe bölünmesi gerekir.

Doğal gazından petrolüne, sahilinden madenlerine kadar birçok doğal zenginliği bulunan Libya gibi bir ülkenin çok daha iyi ekonomik şartlarda yaşaması mümkün. Bizim umudumuz, beklentimiz, çabamız bir an önce bu çatışmaların sona ermesi ve Libya'nın bu yeni döneme geçmesi.

Bir taraftan ateşkes çağrısı yapan tarafın aynı zamanda gelip Trablus'u bu şekilde bombalaması hem uluslararası hukuka aykırıdır hem bütün bu süreçlerle ilgili gerçek niyetlerini ortaya koymaktadır. Türkiye olarak meşru hükümetin yanında olmaya devam edeceğiz. Bu konuda kararlılığımızda en ufak bir gerileme söz konusu değil.

Yorumlar (1)
Günel 10 ay önce
Ruslara Güven Olmaz Onlar Her Zaman Kan Görüp Ruslar İblisle Bir Kabda Yemek Yeyir Putini Çehenemde Kabul Etmeyeçek Putin Tranp Birinçi Olmağ Üçün Savaş İster Onların Savaşı Bir Gün Sonların Getireçek
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?