banner29

Sadr, Kerkük için Ankara'ya heyet gönderdi

Irak'ta Kerkük konusundaki tartışmalar tüm hızıyla sürerken, Şii Müslümanların lideri Mukteda el-Sadr, bu kente ilişkin sorunların çözümüne destek için Ankara ya bir heyet gönderdi.

Gündem 23.06.2008, 13:13 03.08.2019, 01:22
Sadr, Kerkük için Ankara'ya heyet gönderdi

Sadr Hareketi üyelerinden Hazım el-Hareci nin verdiği bilgiye göre, Sadr ın Kerkük konusunda Türkiye'nin desteğini almak için gönderdiği heyete parti sözcüsü ve Necef İl Başkanı Salih el-Abadi'nin başkanlık ettiği belirtildi.

İşgal karşıtı lider olan, Şii Müslümanların direnişinin baş aktörü olarak öne çıkan el-Sadr'ın, Türkiye'ye el-Abadi ile birlikte siyasi kanadından 5 milletvekilini Türkiye'ye gönderdiği öğrenildi.

Türkmeneli Partisi Genel Başkanı Rıyaz Sarıkahya ise konu ile ilgili verdiği bilgide, Sadr tarafından Ankara ya gönderilen grubun, Kerkük konusundaki sorunların yanı sıra, iki ülke arasındaki ilişkinin devamı niteliğinde olduğunu doğruladı.

Söz konusu heyetin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ı da ziyaret etmesi bekleniyor.

Bu arada 2 hafta önce güney illerden Kufe de verdiği Cuma hutbesinde kurtuluşa ya da ölüme dek direnişe devam edeceklerini ilan eden direnişçi lider, bundan sonraki direnişin, kültürel bir kuruma dönüştürüleceği öne sürülen Mehdi Ordusu'nun yerine kuracağı özel bir grup tarafından sağlanacağını ifade etmişti.

Öte yandan Türkiye, Bağdat-Ankara hattındaki ikili ilişkilerin geliştirilmesi için Büyükelçi Murat Özçelik'i görevlendirmiş, Kerkük sorunun çözümü için siyasi çevreleri harekete geçirmişti. Irak Parlamentosu'ndaki Kürt İttifakı ndan bazı üyeler, Irak'ın iç işlerine karıştığını öne sürdükleri Özçelik'in temaslarından rahatsızlık duymuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?