banner29

Sağlık Bakanlığı'ndan İngiltere'ye gönderilen ekipmanlarla ilgili flaş açıklama

Sağlık Bakanlığı, İngiltere'nin Türkiye tarafından gönderilen ürünlerle ilgili hiçbir sorun olmadığını teyit edildiğini açıkladı. Giden tıbbi malzemelerin kalitesiz olduğuna dair iddialar tamamen yalan çıktı.

Gündem 07.05.2020, 20:50
Sağlık Bakanlığı'ndan  İngiltere'ye gönderilen ekipmanlarla ilgili flaş açıklama

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle sağlık sisteminin çökme noktasına geldiği İngiltere'ye Türkiye'den yardım eli uzatıldı. Çöp poşetleriyle virüsten korunmak zorunda kalan İngiliz sağlık çalışanlarına yüz binlerce koruyucu önlük gönderildi. İngilizler ise Türkiye'den gönderilen 400 bin koruyucu önlüğün standartlara uymadığı iddiasını gündeme getirdi.

Sağlık Bakanlığı harekete geçti

Sağlık Bakanlığı, İngilizlerin bu iddialar üzerine harekete geçti. Yapılan araştırmanın ardından açıklama yapıldı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada; İngiliz medyasında 'Türkiye'den İngiltere'ye gönderilen koruyucu giysilerin standartlara uygun bulunmadığına' yönelik haberlerin olduğu ifade edildi.

Türkiye'nin 7 Nisan'da Birleşik Krallık'a 100.000 tulum, 100.000 cerrahi maske ve 50.000 N95 maske hibe ettiği belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:

"Sorun olmadığı NHS yetkilileri tarafından teyit edildi"

"Türkiye Cumhuriyeti'nin hibe ettiği ve yine devamında tedarik ettiği ürünlerin tamamına ait CE ve ISO sertifikaları İngiliz tarafına önceden ibraz edilmiştir. Tüm bu ürünler, kamusal sağlık sisteminin idaresini ve koordinasyonunu yürüten National Health Service'in (NHS) onayının ardından İngiltere'ye gönderilmiştir. Haberler üzerine İngiliz makamlarıyla temasa geçilmiş, Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından gönderilen ürünlerle ilgili hiçbir sorun olmadığı NHS yetkilileri tarafından yazılı olarak teyit edilerek tarafımıza bildirilmiştir."

Açıklamada ayrıca Dışişleri Bakanlığı üzerinden de resmi yazı ile İngiltere'nin ilgili makamlarından duruma ait açıklama ve bilgi talep edildiği vurgulandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?