banner30

banner29

Savcılıktan 'Ramazan Pişkin' açıklaması! Akıl hastanesine neden kapatıldı?

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Ulu Camii'nin tanınmış siması Ramazan Pişkin'in akıl hastanesine konulmasının ardından gelen tepkilere cevap verdi. İşte habervakti.com yayın merkezimize iletilen açıklama...

Gündem 25.05.2020, 17:12 26.05.2020, 00:27
Savcılıktan 'Ramazan Pişkin' açıklaması! Akıl hastanesine neden kapatıldı?

Diyarbakır Ulu Camii'nin sevilen siması Ramazan Pişkin'in akıl hastanesine yatırılması haberinin ardından gelen tepkiler üzerine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı bir basın açıklaması yayınladı.

CAMİDEKİ GİYİMİ KONUSUNDA BİR KADINI UYARDIĞI İÇİN 'TACİZCİ' DENİLDİ!

Pişkin, 2017 yılında Ulu Camii'yi ziyaret eden bir kadına ‘‘bu şekilde dolaşamazsınız, ince giyinmişsiniz, içinizi görüyorum’’ dediği için 'cinsel taciz' suçlamasıyla yargılandı ve suçlu bulunduğu belirtildi. Bir kadını uyardığı için Pişkin'in suçlu bulunması ise şaşkınlıkla karşılandı.

'ŞİZOFRENİ' HASTASI DENİLDİ

6284 sayılı kanunda yer alan 'Kadının beyanı esastır' açıklamasıyla bir anda suçlu konumuna düşen Pişkin'in yapılan muayenelerinde 'şizofreni' hastası olduğu da belirtildi.

Savcılık ayrıca Ramazan Pişkin'in zorla hastaneye yatırılmadığını vurguladı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamaya göre:

Bazı haber sitelerinde ve sosyal medya hesaplarında, Diyarbakır’da R.P. isimli şahsın zorla akıl hastanesine yatırıldığı yönündeki iddialarla ilgili kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla basın açıklaması yapılması ihtiyacı hasıl olmuştur.

Söz konusu kişinin, 8 Ocak 2017 tarihinde, il merkezinde bulunan Ulu Cami’yi ziyaret etmekte olan bir kadın vatandaşımıza yönelik ‘‘bu şekilde dolaşamazsınız, ince giyinmişsiniz, içinizi görüyorum’’ gibi sözlerle taciz, takip ve ifşa eyleminde bulunduğu şikayeti üzerine başlatılan soruşturma, 1 Şubat 2017 tarihinde cinsel taciz suçundan iddianame düzenlenmesiyle sonuçlanmıştır.

Sanığın babasının, suç tarihinden yaklaşık iki hafta önce oğlunun akıl hastası olduğu ve tedavi altına alınmasını istediği yönünde Diyarbakır Valiliğine ve İl Sağlık Müdürlüğü’ne başvurularının olduğu tespit edilmiştir. Sanığın babası, aynı mahiyetteki beyanlarını soruşturma sırasında da tekrar etmiştir. Yargılama sırasında sanık, suç tarihinde akıl hastası olup olmadığının ve dolayısıyla ceza sorumluluğunun bulunup bulunmadığının tespit edilmesi amacıyla Dicle Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanlığına sevk edilmiştir. Yapılan tetkik ve muayeneler sonucunda ilgilinin şizofreni hastası olduğu rapor edilmiştir.Yargılama sonucunda Mahkeme, atılı suçun sanık tarafından işlendiğini sabit bulmakla birlikte, söz konusu rapor nedeniyle Türk Ceza Kanunu’nun 32/1. maddesi gereğince sanığın ceza sorumluluğunun bulunmadığına, 57. maddesi gereğince koruma ve tedavi amaçlı olarak güvenlik tedbiri uygulanmasına karar vermiştir.

İlk derece mahkemesinin kararının istinaf incelemesiyle kesinleşmesine müteakip, hükümlü, 14 Mayıs 2020 tarihinde Elazığ Şehit Fethi Sekin Şehir Hastanesi’ne tedavi amacıyla sevk edilmiştir. Ceza Kanunumuzun 57. maddesinin ikinci fıkrasında; ‘‘Hakkında güvenlik tedbirine hükmedilmiş olan akıl hastası, yerleştirildiği kurumun sağlık kurulunca düzenlenen raporda toplum açısından tehlikeliliğinin ortadan kalktığının veya önemli ölçüde azaldığının belirtilmesi üzerine mahkeme veya hakim kararıyla serbest bırakılabilir.’’ hükmü yer almaktadır.

Söz konusu şahısla ilgili tedavi süreci, şu ana kadar olduğu gibi bundan sonraki aşamalarda da sağlık kurumunun rapor ve değerlendirmeleriyle şekillenecektir.

Yorumlar (6)
Ali̇ Seyyar 12 ay önce
Bir Meczuptan Ders Alan Bir Hoca
Size bu bağlamda Sakarya Orhan Camii emekli müezzini Hafız Hasan Çolak eniştemden bir anekdot aktarmak isterim. Orhan Camii’ne gelip giden akıl hastalarının sayısı ondan aşağıya düşmez yıllardayız (1976). Bazı meczuplarda cezbe ve vecdin etkisiyle şathiyyat adı verilen İslâm'a aykırı sözler ortaya çıkabilmektedir. Onun için söyledikleri sözler, bazen abuk sabuk deli saçması gibi gelebilir. İşte bu kategoride olan “Deli” Hamit de camiden hiç ayrılmayanlardan biridir. Şimdi hocamızın akıllanmasına vesile olan bir olayı bizzat kendisinden dinleyelim:
“Bir yıldan beri Orhan Camii’nde görevliyim. Hamit Gürdrama diye bir akıl hastası ağabeyimiz var. Bu Hamit, benim havamı kırdı bir gün. Anlatayım: Şehrimizin tanınmış hoca efendilerinden “Asker Hafız” diye anılan Mehmet Eren büyüğümüz beni uyarmıştı. ‘Bunlara fazla yüz verme, biraz çırpıştırsan, biraz korkutsan iyi olur’ demişti. Ondan fetva almıştık. Bir gün öğle namazı ile ikindi namazı arası, baktım camiinin içinde Hamit’in kulağında cep radyosu, oyun havaları gırla gidiyor. Camide o sırada namaz kılanlar var. Gelip bana da şikâyet ettiler. Gittim Hamit’e ikaz ettim. ‘Camide türkü oyun havası olmaz, millet namaz kılamıyor, sustu şunu’ dedim. Deli ya bu, hiç aldırmadı. Ben de korkutacak şekilde ona hafifçe vurdum. Sanki kolum dibinden çıktı. Bir taşa, bir kayaya vurmuş gibi oldum. Kolum çok acıdı, çok ama çok pişman oldum. O hiçbir şey olmamış gibi çekti gitti.
Acısı içime düştü benim. Anladım ki bu adamcağız deli değil, Allah dostudur. O gece uyuyamıyorum bir türlü. Hafif dalar gibi oluyorum, onu rüyamda görüyorum, uyanıyorum. Rüyamda onunla barışmak istiyorum, benimle barışmıyor. Sabah oldu, baktım gene Uzunçarşı tarafından geliyor, elinde radyo. ‘Hamit’ diye seslendim, şöyle bir baktı, ‘Gel barışalım’ dedim. Geldi yanıma. İlk sözü şu oldu: ‘Akşam sıkıştın değil mi?’ ‘Evet sıkıştım Hamit’ dedim. ‘Otuz beş Lira verişen barışırım’ dedi. ‘Sana elli Lira vereyim, ne yapacaksın parayı?’ dedim. ‘Hayır, otuz beş Liradan bir kuruş fazla almam! Muz alıp arkadaşlarıma dağıtacağım’ dedi. Parayı sevinçle verdim. Cami avlusunda başladı bağırmaya: ‘Hasan Ağbiylen barıştık! Hasan Ağbiylen barıştık! Dolayısıyla bana “Deli Hamit denilen şahıs, bir yol gösterdi. O minval, o yol üzere kırk senedir devam ediyorum. Hani şair diyor ya: Harabat ehline hor bakma zahit // Defineye malik viraneler var.”
Velhasıl-I Kelâm
Hâkimlerimiz, akıl hastası gibi gördükleri meczupların hâlinden ne anlayabilir ki? Bilirkişi raporunu hazırlayan seküler/pozitivist/materyalist zihinde olan bir psikiyatri uzmanı dahî bir meczubun gönül dünyasını ne kadar okuyabilir ki? Meczubun gerçek manevî hâlini ancak takva ehli, irfân ehli bir İslâm âlimi anlayabilir. Ramazan Böçkün kardeşimizi ruhsal bozuklukları veya akıl hastalıkları kapsamında ele alıp onu akıl hastası olarak tanımlamanız sonucunda onu akıl hastanesine sevk etmeniz, sizlerin bu manevî âlemin gerçek mahiyetini bilmekten ne kadar uzak olduğunuzun bir göstergesidir.
Aldığınız karar, adalete ve vicdana aykırıdır. Gayretullaha dokunabilir. Onun için derhal kararınızı düzeltin ve Ramazan kardeşimizle barışın. PROF. DR. ALİ SEYYAR
YUNUS 12 ay önce
Bu ülke 28 şubayçılardan çok çekti.yeter yeter.bu virüs neki ALLAH KORUSUN daha beteride gelir.nedemek ALLAHU PEYGAMBERİ en güzel şekilde anlata nı hastaneye kaldıracaksın.
Ali Rıza Özekin 12 ay önce
Ali Seyyar Hocamız ne gerekiyorsa anlatmış. Fazla söze ne hacet.. Hatadan bir an evvel dönülmelidir. #istanbulsözleşmesi iptal edilsin gayrı...
Çifçi 12 ay önce
Kimse kimseyi hiç bir konuda uyaramıyor bu yüzden
Yaziklar olsun 12 ay önce
Böyle yargiya yuhh demekten baska birsey geliyor aklima kafir demekten baska birsey geliyor aklima Islam düsman demekten baska birsey geliyor aklima, artik bu sabrizi tasirdi yetiniz pis kafirler burasi Türkiye Islamin kalesi yigitlerin Islam asiki Türkiye. Derhal sorustirma acilsin savciya halime ve o lanet olasi davaciya bu muameliyi hocamiza reva gören fetöcülere lafim evet eminim fetö kafirler bunlar derhal harekete gecilsin hocamiz bir dakika daha kalmaz orda kizginlig herkes saglik calisanina polise savciya hakime neden kimse demedi olmadi bu böyle kimse mudahle etmedik hepinize yaziklar olsun artik saygi biti Polismis öylemi salikciymis öylemi hakimis öyle hepsine artik deli muamelesi yakisir
Bahar dincer 12 ay önce
YALANCI İFTİRACILAR!! İSLAM BİRLİGİNİ SAVUNDUGU İÇİN ADAMA DELİ MUAMELESİ YAPIP İÇERİ ATTIK DİYECEK HALİNİZ YOKTU TABİ...YAZIKTIR GÜNAHTIR..ARTIK ÜLKEMİZİN SAVCISINA HAKİMİNEDE GÜVENEMİYORUZ.DECCAL IN UŞAKLARI OLMUŞLAR! DERİN DEVLETİN KUKLALARI BASROLLERDE..MASUM İNSANLARA İFTİRALAR ATIP İÇERDE TUTUYORLAR!ALLAH BÜYÜKTÜR AMA
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?