banner29

Sayı 35 bin oldu! Türkiye devreye girmişti...

Katil Esed rejimi ve destekçilerinin saldırılarında yerinden edilmiş yaklaşık 35 bin sivil, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde Türkiye'nin Rusya ile vardığı mutabakat sonucunda 6 Mart'ta yürürlüğe giren ateşkesten sonra evlerine döndü.

Gündem 30.03.2020, 11:43
Sayı 35 bin oldu! Türkiye devreye girmişti...

Bölgede göç verilerine ilişkin çalışma yürüten Suriye Müdahale Koordinatörlüğü Müdürü Muhammed Hallaj, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Esed rejimi ve destekçilerinin askeri operasyonlarının durması ve ateşkes sağlanması sonucunda, sivillerin bir kısmının evlerine geri döndüğünü söyledi..

Hallaj, "Rejimin saldırılarını yoğunlaştırdığı Ekim 2019'dan bu yana 1 milyondan fazla sivil yerinden edilmişti. Ateşkesten sonra bunlardan yaklaşık 35 bini yaşadıkları yerlere geri dönebildi." dedi.

Rejim güçlerinin karadan ilerlemesiyle büyük sivil yerleşimleri ele geçirdiğini vurgulayan Hallaj, yüz binlerce sivilin ise rejimin ele geçirdiği bölgelere dönmek istemediğini ve bunların Türkiye-Suriye sınır hattındaki kamplarda yaşamlarına devam edeceğini ifade etti.

Hallaj, evlerine dönen sivilleri, patlamamış savaş kalıntılarına dikkat etmelerini ve tehlikeli bir durum gördüklerinde yetkililere bilgi vermeleri istedi.

İdlib'de durum

Türkiye, Rusya ve İran'ın katıldığı, 4-5 Mayıs 2017'deki Astana toplantısında, İdlib ve komşu illerin (Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri) bazı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyi, başkent Şam'daki Doğu Guta ile ülkenin güney bölgeleri (Dera ve Kuneytra vilayetleri) olmak üzere 4 "gerginliği azaltma bölgesi" oluşturuldu. Ancak rejim ve İran destekli teröristler, ateşkes ilanıyla durumun muhafaza edilmesinin kararlaştırıldığı 4 bölgeden 3'ünü Rusya'nın hava desteği sayesinde ele geçirdi ve İdlib'e yoğunlaştı.

Rejim güçlerinin Eylül 2018'de askeri yığınağına hız vermesi üzerine, Türkiye ve Rusya, 17 Eylül 2018'de ateşkesi güçlendirmek için Soçi'de ek mutabakata vardı. Saldırılarına kısa bir süre ara verdikten sonra yeniden başlayan rejim güçleri, Mayıs 2019'da bölgeyi tümüyle ele geçirmek için kara operasyonu düzenledi. Rejim ve destekçileri bu çerçevede İdlib'in önemli ilçelerinin yanı sıra güneyi ve güneydoğusu, Hama'nın kuzey ve doğu kırsalı ile Halep'in güney ve batı kırsalında çok sayıda yerleşimi ele geçirdi..

Soçi mutabakatından bu yana rejim ve destekçilerinin İdlib'e saldırılarında 1800'den fazla sivil can verdi. Ocak 2019'dan bu yana göç edenlerin sayısı 1 milyon 942 bini buldu.

Türkiye Milli Savunma Bakanlığından 10 Ocak'ta yapılan açıklamada, Türkiye ve Rusya'nın bölgede 12 Ocak 2020 tarihinde saat 00.01'den itibaren ateşkes uygulanması konusunda mutabık kaldığı belirtilmişti. Ancak Esed rejimi ve müttefikleri, ateşkesi hiçe sayarak İdlib'deki saldırılarını sürdürdü. Bunun üzerine Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 5 Mart'ta Rusya'nın başkenti Moskova'da yeni bir mutabakat sağlamış, son ateşkes 6 Mart 2020 saat 00.01'den itibaren yürürlüğe girmişti.

Rejim güçlerinin birkaç noktadaki ihlallerine rağmen, ateşkese büyük ölçüde riayet ediliyor.

Yorumlar (1)
Günel 1 yıl önce
Putinin Eli Kana Bulaşıp Onun Elinden Tutmağ Lazım Deyil Ama Yenede Meçbursunuz Düşmeni Kendinize Yakın Tutmalısınız Putin Esed Tranp Yok Olsun Milletimiz Düşmenden Azad Olsun Günahsız İnsanlar Yuvalarına Kayıtsın Mürteçilerin GÜNAHI Ne İblislere Göre Yuvaları Dağıldı Yakınları Şehid Oldu Allah Belanızı Versin TÜRK Halkı Mürteçileri İllerdi Koruyup Ekmek Verip Ey Avropa Siz Ne Yapdınız Siz Şehid Göz Yaşı Verdiniz İnsanlara Belanızı Allahdan Bulun Yuvanız Dağılsın Mürteçilerin Yaşadığın Yaşayın Putin Tranp Esed El Açıp Ekmek Dilensin Rus Amerka Esed Korea Hepiniz Kanı Sevirsiniz Bir Gün Yuvanızdada Kan Olaçağ İnsanın Atdığı Ok Kendine Kayıdır Bir Birinizi Öldürün
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?