Selvi: "Babacan'ın partisiyle ilgili ilginç süreç yaşanıyor"

Köşe yazarı Abdulkadir Selvi bugünkü köşe yazısında Ali Babacan'ın kuracağı iddia edilen parti ile ilgili son kulisi aktardı. Selvi okuyucularına, yeni partiyle ilgili çalışmaların hızlandığını kamuoyunun önüne bir 'politika seti' ile çıkmayı hedeflendiğini, partiyle ilgili ilginç bir süreç yaşandığını aktardı. Öte yandan Selvi, yeni partinin sadece kuruluşunda yer alacak isimlerden ibaret olmayacağının altını çizdi.

Selvi: "Babacan'ın partisiyle ilgili ilginç süreç yaşanıyor"

Köşe yazarı Abdulkadir Selvi, "Babacan partisi için verilen tarih, Cemil Çiçek’ten açıklama" başlıklı bugün yayımlanan yazısında, "Abdullah Gül’ün Ali Babacan’ın başkanlığında kurduracağı partiyle ilgili ilginç bir süreç yaşanıyor" ifadesini kullandı.

"Parti kurma çalışmaları hızlandırıldı. Yeni parti sadece kuruluşunda yer alacak isimlerden ibaret olmayacak" diyen Selvi, şöyle devam etti:

"Bir buçuk-iki yıl sonrasına göre hazır olmasını istedikleri isimler var. Neden bir buçuk-iki yıl sonrası? Seçimlerin 2023’e kalmayacağını düşünüyorlar. Ağır topların bir kısmını seçim sürecinde kamuoyuyla paylaşmayı planlıyorlar. Seçimlere giderken yeni bir rüzgâr estireceğine inanıyorlar.

"BATI YANLISI BİR POLİTİKAYI TERCİH EDİYORLAR"

Bir 'politika seti' ile kamuoyunun önüne çıkmayı hedefliyorlar. Ekonomiden dış politikaya, başkanlık sisteminden parlamenter sisteme kadar uzanan bir yelpazede temel tercihlerini ortaya koyacaklar. Batı yanlısı bir politikayı tercih ediyorlar.

Bir yandan da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hamlelerini ölçmeye çalışıyorlar. Erdoğan, yapacağı hamlelerle süreçleri etkileme gücüne sahip. Erdoğan şu ana kadar Gül, Babacan ve Davutoğlu’na kırgın olduğunu söyledi. 'Ümmeti böleceksiniz' çıkışını yaptı. Yeni parti kuracakların 'tarih olacaklarını' iddia etti. Onları ihanetle suçladı. Görünen o ki, Erdoğan ile yeni parti kuracaklar arasında kıran kırana bir mücadele yaşanacak.

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2019, 20:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5