banner29

SİHA ve İHA'lardan korktu! İdlib hava sahası kapatıldı

Suriye'nin kuzeybatısında İdlib şehrinin kontrolü 2017 yılından beri Türk Silahlı Kuvvetleri'nin elinde. Suriye ordusunun son saldırısında 36 asker şehit olmuş, 50'den fazla asker yaralanmıştı. Şam yönetimi İdlib hava sahasını insansız hava araçları (İHA) için de yasak bölge ilan etti.

Gündem 01.03.2020, 18:33 01.03.2020, 18:45
SİHA ve İHA'lardan korktu! İdlib hava sahası kapatıldı

Suriye ordusu. İdlib hava sahasında görülecek tüm hedeflerin düşman olarak algılanıp hava savunma sistemleri tarafından vurulacağını duyurdu.

Suriye ordusundan yapılan açıklama şöyle: "Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Suriye’nin kuzeybatısı ve özellikle İdlib bölgesi üzerindeki hava sahasının uçaklar ve her türlü insansız hava araçları için kapatıldığını duyuruyor."

Dün gece başlayan hava harekatı sonucu çok sayıda rejim askeri öldürülmüştü

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), bu sabah erken saatlerde Türkiye’nin silahlı insansız hava araçları (SİHA) ile Haseke bölgesindeki Esed rejim mevzilerini vurduğunu iddia etti.

Türkiye destekli gruplara YPG ile birlikte Esed güçleri de saldırdı

DPA’ya göre SOHR, bu gelişmenin rejim güçlerinin resmi kararları ihlal ederek, terör örgütü YPG'yi desteklemek için Türkiye destekli gruplarla yaşanan çatışmaya dahil olmasının ardından geldiğini bildirdi.

Rejim askerleri yaralandı

SOHR’a göre Tel Temir ve Manacir arasında bulunan Tel Tavil köyünde bulunan rejim noktalarını hedef alan saldırıda en az iki rejim askeri yaralandı.

Mutabakata uymadı

SOHR’un güvenilir kaynaklardan aktardığı bilgilere göre rejim güçleri, Türk askerlerine karşı herhangi bir çatışmaya girmeme konusunda Ankara ile Moskova arasında varılan mutabakat çerçevesinde talimat aldı.

SOHR Direktörü Rami Abdurrahman (Türkiye ve Rusya’nın Halep-Haseke yolu olarak bilinen M4 karayolundan 3 kilometre uzaklıkta durulması için anlaşmaya varmasından sonra) Türk kuvvetlerinin ve bölgede ona yakın grupların, güçlerini artırmalarının sebebinin hala bilinmediğini dile getirdi.

Türkiye, ABD destekli YPG’ye karşı geçtiğimiz ay Barış Pınarı Harekatı’nı başlatmış, ancak ABD ile varılan anlaşmanın ardından harekatı durdurmuştu

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?