banner29

SİHA'lar Kaplan Komutanı vurdu! İşte son gelişmeler

Son dakika haberlere göre TSK, Serakib’i ele geçiren rejim güçlerini SİHA ve topçu atışlarıyla etkili vurdu. Rejime bağlı Kaplan Kuvvetleri Komutanı Tuğgenaral Süheyl Hasan’ın SİHA atışı sonucu ağır yaralandığı ileri sürüldü. Kasabaya konuşlanan Rus askeri polisi de Serakib’den çekildi.

Gündem 05.03.2020, 19:21 14.03.2020, 02:39
SİHA'lar Kaplan Komutanı vurdu! İşte son gelişmeler

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Basın Halkla İlişkiler Müşavirliği Plan, Koordinasyon ve Analiz Şube Müdürü Albay Olcay Denizer, İdlib’de devam eden Bahar Kalkanı Harekâtı’na ilişkin dün sabah saatlerinde bilgilendirme yaptı.

Harekat alanına Esad rejiminin açtığı ateş sonucu iki askerin şehit olduğunu, altı askerin de yaralandığını belirten Denizer, bölgede tespit edilen hedeflerin derhal ateş altına alındığını ve hedeflerin vurulmaya devam edildiğini kaydetti.

Denizer, “Harekâtın başlangıcından bu yana 3 uçak, 8 helikopter, 3 İHA, 151 tank, 47 top/obüs, 52 ÇNRA, 8 hava savunma füze sistemi, 12 tanksavar silahı, 4 havan, 24 zırhlı araç, 27 zırhlı muharebe aracı, 34 silahlı pikap, 60 askeri araç ve 10 mühimmat deposu imha edilmiştir. 3 bin 138 rejim unsuru etkisiz hale getirilmiştir” dedi.

Serakib ve çevresinde saldırılarını artıran rejim ordusu, İdlib’in güney batısındaki Neyrab’a birçok cepheden saldırı başlattı. Saldırıya karşı koyan muhalifler, TSK’nın topçu ve hava desteği ile rejim ordusunu püskürttü. Rejim ordusunun Serakib’teki ileri hatlarında bulunan öncü kuvvetleri de SİHA’larla etkili vuruldu.

Yoğun top ve tankçı atışları ile rejim unsurları büyük kayıp verdi. TSK’ya ait SİHA’lar önceki gece, Serakib civarında Suriye ordusuna ait bir adet Pantsir S-1 (SA-22) ve Rus yapımı BUK-M2 (SA-17) orta menzilli hava savunma füze sistemini imha etti.

'KAPLAN KOMUTAN VURULDU' 

Rejime bağlı Kaplan Kuvvetleri Komutanı Tuğgenaral Süheyl Hasan’ın da Serakib’te TSK’nın SİHA atışı sonucu ağır şekilde yaralandığı ileri sürüldü. Esad’a yakın askerlerden biri olan Hasan, Rusya’nın Suriye’de en çok destek verdiği komutanların başında geliyor.

RUS GÜÇLERİ ÇEKİLDİ 

Bölgede çatışmaların Serakib’in dış kesimlerine kadar yayılması üzerine önceki gün kasabaya konuşlanan Rus askeri polisi, saldırılara maruz kalmamak için dün Serakib’den ayrılmaya başladı.

TSK’nın desteği ile rejim unsurlarına yönelik dün karşı saldırıya geçen muhalif gruplar, sahada yeniden ilerlemeye başladı. Çatışmalar, dün öğleden sonra Serakib’in batı cephesinde bulunan Tirinbe ile kuzey batısında yer alan Afis cephesinde yoğunlaştı. Saldırıda dokuz rejim askeri öldürüldü.

Muhalif güçlerinin bir çok cephede saldırıya geçmesi üzerine Rus ve rejim savaş uçakları, bölgede birçok noktayı yoğun bombaladı. Rus savaş uçakları 81 hava saldırısı düzenlerken, rejim uçakları ise bölgede en az 27 hava saldırısı gerçekleştirdi.

Bölgedeki kaynaklar, TSK’ya ait F16’ların dün bir rejim uçağına atış yaptığını, ancak rejim uçağının isabet almadığını bildirdi. Muhaliflerin de Sarmin üzerindeki bir SU-22’ye Manpads attığı, ancak uçağın saldırıdan kaçmayı başardığını bildirdi.

Öte yandan Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, yaptığı açıklamada İdlib’deki muhalif mevzilerin Türk gözlem noktalarıyla birleştiğini iddia etti.

KAYIPLARINA VEDA BİLE ETMİYORLAR 

Rejim uçakları ve top atışları ile İdlib’in merkezine, Binniş ve Fua kasabalarına yapılan saldırılarda çok sayıda sivil hayatını kaybetti. Defalarca vurulan hastanelerin yoğun bakım üniteleri yaralılarla dolup taştı. İdlib merkezde sivillerin yaşadığı bir binanın önüne roket saldırısında hayatını kaybedenlerin aileleri cenazelerini defin için tabut alacak paralarının olmadığını bu yüzden cenazelerini evlerinde beklettiklerini anlattı.

Binniş kasabasında bir caddeye gerçekleştirilen hava saldırısında ise çok sayıda dükkan hasar alırken dokuz sivil öldü. Fua’da savaş uçaklarının attığı bomba ise bir okul bahçesine düştü. Bombanın etkisiyle okul bahçesinde büyük bir çukur oluşurken çevredeki evler ağır hasar aldı. Fua’da gerçekleşen iki ayrı saldırıda toplam 10 sivilin hayatını kaybettiği belirtildi.

Saldırılardan sağ kurtulan bazı çocukların okul enkazında ellerinde küreklerle oyun oynaması ise ilginç görüntü oluşturdu.

Saldırı anında okulun yakınlarında bulunan evlerinin hasar gördüğünü anlatan Ebu Yezen, “Durumumuz çok kötü. Rejim uçakları evimizi, okulumuzu vurdu. Bir insan okulu neden vurur? Okul herkese lazım yer. Çok şükür evimizden sağ çıktık ama şimdi kalacak yerimiz de yok. Biz Türkiye’den saldırıları tüm gücüyle durdurmasını istiyoruz. Biz terörist değiliz. Bizim çocuklarımızın ne günahı var” dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?