Siyasi tarihinin en büyük utancı: Refah Partisi kapatıldı

Türk siyasetine damga vuran Refah Partisi'nin bin bir türlü hile ve desise ile kapatılması, ülkenin geleceğine vurulan pranga oldu.

Siyasi tarihinin en büyük utancı: Refah Partisi kapatıldı

Türkiye siyasi hayatına damgasını vuran ve ülkemizin doksanlardaki umudu olan Refah Partisi’nin kapatılmasının üzerinden 21 yıl geçti. Refah Partisi daha önce iki partisi kapatılan Milli Görüş hareketinin 3. partisi olarak 19 Temmuz 1983’te kuruldu. 1987’de Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın çalışmalarıyla, parti ivme kazandı. Programıyla dikkat çeken ve efsane hizmetlere imza atan Refah Partisi, Türkiye’de ilkleri başardı. Yerel yönetimlerde açtığı çığırla halkın gönlünde taht kuran parti, 1996’da kurduğu Refah-Yol Hükümeti’yle efsane oldu.

Refah Partisi daha önce iki partisi kapatılan Milli Görüş hareketinin 3. Partisi olarak 19 Temmuz 1983’te kuruldu. 1987’de Genel başkanlığa Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan getirildi. Parti programıyla dikkat çeken ve siyasi hayatına başladığından beri Türkiye’nin umudu olan Refah Partisi, yerel yönetimlerdeki başarılarıyla halkın gönlünde taht kurdu.  1991 seçimlerinde Meclis’e giren parti; 1995 seçimlerinin ardından kurduğu 54. Hükümetle yaptığı hizmetlerle efsane oldu. Ülkenin menfaatine kastedenler tarafından dava edilen parti 16 Ocak 1998’de Anayasa Mahkemesi tarafından kapatıldı.

YEREL YÖNETİMLERDE ÇIĞIR AÇTI

Refah Partisi’yle Türkiye’de 1994 yılı belediyecilikte milat oldu. Refah Partili belediye başkanları göreve gelir gelmez, belediyelere “Rüşvet alan da veren de melundur” yazıları yazılarak büyükşehirler başta olmak üzere aldığı tüm belediyelerde başarılı hizmetlere imza attı.“Halka hizmet hakka hizmettir” düsturu ile çöplerin sokaklarda kaldığı,  ciddi  altyapı ve üst yapı sorunlarının yaşandığı belediyelerde hem bu sorunları giderdi hem de eski yönetimlerden kalan borçlarını ödedi.

HÜKÜMETİN EFSANE ÇALIŞMALARI

Refah Partisi’nin 1995 Türkiye genel seçimlerden birinci parti olarak çıkmasının ardından tüm engellemelere rağmen 28 Haziran 1996 tarihinde Refah-Yol Hükümeti kuruldu. Kurulan Refah-Yol Hükümeti döneminde efsane işler başarıldı.  Daha önce her gün zam yapan hükümetlere karşı bir yıl boyunca hiç zam yapılmadı.

Tek kuruş dış ve iç borç alınmadı. Halkın sırtına ek vergi yüklenmedi.  Mevcut borçların bir kısmı ödendi. Havuz sistemi kurularak devlet, devleti sömüren sermaye babalarından kurtarıldı ve gereksiz faiz ödemelerini durdurdu. İsrafı önlendi. İlk defa denk bütçe yapıldı ve yatırımlara hız verildi. Bunun yanında manevi kalkınmaya da hız veren hükümet, “Önce ahlak ve maneviyat düsturunda” birçok programı faaliyete geçirildi.

İŞÇİ, MEMUR VE EMEKLİNİN YÜZÜ GÜLDÜ

Refah Partisi’nin hükümete gelmesiyle Türkiye’nin cehresi değişti işçi, memur ve emeklinin yüzü güldü. Bir kuruş borç ve ek vergi koymadan efsane zamlar yapıldı. Memurlar bir yılda toplam yüzde 130 zam ( Yani Erbakan Hoca Başbakan olduktan sonra100 alan memur bir yıl sonra 230 alır oldu.) 1996 yılında asgari ücrete efsane  yüzde 101 artış sağlandı. Üç ay gibi rekor bir sürede toplu iş görüşmelerinin işçinin istediği gibi neticelenmesi ile maaşlara yüzde 102 artış gerçekleştirildi. Memur emeklilerine bir yılda yüzde 116 reel zam yapılmış oldu.  İşçi emeklilerine bir yılda yüzde 121 reel zam gerçekleştirildi. Bağ-Kur emeklilerine bir yılda yüzde 221 reel maaş zammı verildi.

ÇİFTÇİ, SANAYİCİ VE ESNAF NEFES ALDI

Bütçeden tarımsal desteklemeye ayrılan fon yüzde 150 artırıldı buğday, fındık, pancar, tütün ve tüm taba fiyatlarda yüzde 312’ye varan artışlar yapıldı. Gübre desteğinde yüzde 100 artış sağlandı. Yapılan tarımsal alımların bedelleri çiftçiye kısa vadede ödendi.  Memur, işçi, emekli ve çiftçinin cebi para gördü ve esnafın yüzü güldü. Esnaf kredi limitleri iki katına çıkarıldı. Prim borçlarına ( şimdiki gibi değil; üzerine faiz eklemeden) ödeme kolaylığı getirildi. Bavul ticaretinin önündeki bürokratik engeller kaldırıldı. Sanayi üretimi yüzde 30’dan yüzde 90’a çıkarıldı. Sınır ticareti geliştirildi.

ŞAHSİYETLİ DIŞ POLİTİKA

Şahsiyetli dış politika sergileyen Refah- Yol Hükümeti İslam ülkeleri ile ilişkiler canlandırılmakla kalmadı İslam Ortak Pazarı’nın ilk adımı sayılacak olan ve tüm Dünya’da yankı bulan İslam Ülkeleri İşbirliği Teşkilatı D8’ler kuruldu. Herkes ve herkesim tarafından kaldıramaz denilen ve öyle inanılan PKK destekçisi çekiç güç gönderildi. Alışıla geldiği üzere Başbakan Erbakan ABD’yi değil İslam ülkelerini ziyaret etti. Bağımsız ve haysiyetli diş politika örneği gösterildi. Tüm yapılan bu hizmetlerin önünü ket vurmak isteyen çevreler harekete geçti ve Refah Partisi 8 ay süren dava sonunda, 16 Ocak 1998’de Anayasa Mahkemesi tarafından kapatıldı.

KAPATILMA SÜRECİ

Yerel yönetimlerde ve 54. Hükümet dönemindeki hizmetleri ve zulme karşı Mitingleriyle doksanlara damga vuran Refah Partisi, 21 Mayıs 1997’de Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş tarafından, “Lâik Cumhuriyet ilkesine aykırı eylemleri” gerekçesiyle dava açıldı. Refah Partisi 16 Ocak 1998’de Anayasa Mahkemesi tarafından kapatıldı. Milli Görüş Lideri ve Refah Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan, Şevket Kazan, Ahmet Tekdal,  Hasan Hüseyin Ceylan ve İbrahim Halil Çelik’e 5 yıl süreyle siyaset yasağı getirildi.

ERBAKAN HOCA’NIN TARİHİ KONUŞMASI

Refah partisinin kapatılmasının ardından Milli Görüş lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan yaptığı tarihi konuşmada şu ifadeleri kullanmıştı:

“Hepinizin bildiği gibi Anayasa Mahkemesi, Refah Partimiz hakkında bir karar almış ve bu kararı biraz önce açıklamıştır. Olay aslında tarihin akışı içerisinde fevkalade basit bir olaydır. Bundan dolayı huzuru, sükûneti muhafazaya her zamandan fazla riayet etmeliyiz. Türkiye’de halkımızın muazzam bir bölümünün partisi olan Refah Partisi ve onun davası bu kararlardan zerre kadar etkilenmez. Daha önce de ifade etmiştim. Bu kararlardan bir tek sonuç çıkar. O da Refah inancının tek başına iktidarıdır. Milletimize saadetler diliyorum.  Ve inşallah milletimiz bu saadete Refah Partisi’nin içerisinde bu güne kadar inançla çalışan insanların gayretleriyle ulaşacaktır. Bunda da kimsenin şüphesi olmasın.”

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2019, 14:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5