banner30

banner29

'Sokağa çıkmak orucu bozar' Neden orucu bozacağını da böyle açıkladı!

Milliyet Pazar'da Buket Aydın'a konuşan yazar Cemalnur Sargut'un, salgın sırasında evde kalmayanlara ciddi uyarıları vardı. “Bugün ibâdetlerin en yücelerinden biri, ulu’l-emr’e itâat olan evde kalma ibâdetidir. " diyen Sargut, evde kalmamanın kul hakkı yemek olacağını ve orucu bile bozacağını ifade etti.

Gündem 26.04.2020, 14:59
'Sokağa çıkmak orucu bozar' Neden orucu bozacağını da böyle açıkladı!

Kanal D Haber'den Buket Aydın, yazar Cemalnur Sargut ile çok özel bir söyleşi gerçekleştirdi.

Aydın, bugün Milliyet Pazar’da yayınlanacak röportaj için 'şahane' nitelemesinde bulunuyor.

Sargut'un “Zorunlu olmadıkça evden çıkmak kul hakkı yemektir” dediğini ifade eden Buket Aydın, usta yazarın sözlerini "Bugün ibâdetlerin en yücelerinden biri, ulu’l-emr’e itâat olan evde kalma ibâdetidir. Böylece Allah’ın asla affetmem dediği iki günahtan biri olan kul hakkı yemekten de kurtuluruz. Hem tefekkür eder, yani halimizden ders alır hem de hizmet etmiş oluruz” diye konuştuğunu aktardı. 

Sonrasında ise haftalardır hayatın gündeminde Koronavirüs olduğunun altını çizen Aydın sözlerini, "Tüm alışkanlıklarımız değişti. Evlerimizden çıkmıyor bu salgının bitmesini bekliyoruz. Bir taraftan dünya temizleniyor, yenileniyor adeta. Senelerce dünyayı kirletmemizin karşılığını bulduk diyoruz basit söylemlerle. Bu görüş aslında tasavvufla ilgili. Yani etkiye tepki. Yapılanın karşılığını görme hadisesi. Ayların sultanı Ramazan ayı vesilesi ile tasavvuf konusunda uzman hepimizin çok sevdiği araştırmacı mutasavvıf yazar Cemalnur Sargut hocamla bir sohbet gerçekleştirdik." diye sürdürdü. 

Röportajın konusunun ramazan ayı ve bu aya damga vuran koronavirüs olduğunu ifade eden Aydın, "Cemalnur hocaya göre bu ay yapılacak en büyük ibadet işiniz yoksa evde kalmak. Çünkü evden çıkarsanız kul hakkına giriyorsunuz, bu orucunuzu bile bozar diyor. Ayrıca senelerdir pahalı gösterişli iftar sofralarını eleştiren bunların ramazan ruhuna aykırı olduğunu söyleyen Cemalnur hocaya göre bu sene bu sofraları görmeyecek olmak bile bir lütuf. Hepinize hayırlı Ramazanlar diliyorum." dedi.

Yorumlar (1)
Musa 13 ay önce
İmamı gazali kendini hoca olarak tanıtan kişinin şeriatına bakacaksın diyor eger şeriate muhalif bir işi varsa o şaklabandır sahtekadır sakın peşine gitmeyin diyor .Açık saçık gezeceksin dini anlatacaksın yok böyle bişe fetoda böyle aldattı milleti.İnsanlar açık saçıkta müslümanlık oluyormuş diyecekler zaten halimiz ortada başı kapalı vucudun heryeri ortada bi tesettür zümresi ortaya çıktı
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?