banner30

banner29

Sosyal medyada yayılan asılsız mesajları dini boyutta nasıl ele almalıyız?

Sosyal medyada sık sık karşılaşılan çıkan "şu mesajı göndermezsen başına şu gelir" şeklindeki mesajlar dikkate alınmalı mı? Adana İl Müftüsü Hasan Çınar o soruya cevap verdi...

Gündem 05.04.2020, 18:54
Sosyal medyada yayılan asılsız mesajları dini boyutta nasıl ele almalıyız?

İşte konuyla alakalı Hasan Çınar'a sorulan soru ve Çınar'ın cevabı:

Soru:
Sosyal medyada ve bazı mecralarda herhangi bir dinî kaynağı olmayan “Bu mesajı şu kadar kişiyle paylaşmazsan başına şu şu musibetler gelecek” şeklinde mesajlar paylaşılmaktadır. Bu mesajlara inanmalı mıyız?

Cevap:
Hayır, bir müslüman olarak bu mesajlara inanmamalıyız. Bu tür mesajlar, dinî esaslarımıza tamamen ters, aslı-astarı olmayan ve misyonerler tarafından  insanları meşgul etmek için uydurulan batıl şeylerdir. Panik yoluyla müslümanlara yanlış dini bilgiler aşılayarak itikatlarını bozmak ve onları kendilerine faydası olmayan boş uğraşlarla meşgul etmek istemektedirler. Bu ve bunun gibi mesajları sırf sosyal medyada paylaşım sayısını artırma adına oluşturup, insanları vicdani açıdan baskı altına almak günahtır. Allah’ın (cc) takdirinden başkası olmaz. Allah'ın takdirinin ne olduğunu bilmediğimiz için de bize düşen tedbir almak ve müminler olarak sadece Allah'a tevekkül etmektir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?