Soylu'dan ABD'ye tepki! 'Ortak hareket ediyorlar...'

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "ABD, bugün PKK’ya açıkça silah hibe edebiliyor, ortak proje geliştiriyor, eğitim veriyor, Suriye meselesinde PKK/PYD ile ortak hareket ediyor ve güya onu ehlileştirmeye çalışıyor" dedi.

Soylu'dan ABD'ye tepki! 'Ortak hareket ediyorlar...'

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi | Uluslararası Güvenlik Kongresi'nde açıklama yapıyor. Soylu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Terörle ve düzensiz göçle mücadele ediyoruz.

Suriye'de veya Ortadoğu'nun herhangi bir yerinden yola çıkan düzensiz göç, bir yere kadar DEAŞ'a, sonra da PKK'ya para ödüyor. Sonra da sınırlarımızın içinde organizatörlere veriliyor. Yol üzerinde aldığı uyuşturucuyu satmaya çalışıyor. Sonra doğudan batıya doğru kaçmaya çalışıyor.

2014'te Yunanistan'a geçen her 100 göçmenden 10'u yakalanıyordu. Şimdi denizde 51'i yakalanabiliyor, 49'u geçiyor. Bu bizim ortaya koymuş başarının belki de en üst noktasıdır.

Ülkemizdeki Suriyeli çocukların okullaşma oranı yüzde 96. Dünyanın hiçbir ülkesinde böyle bir rakama ulaşılamadı.

PKK’ya karşı son dönem stratejimizi 'kesintisiz operasyon' ve 'tehlikeyi kaynağında yok etme' şeklinde tarif etmekteyiz. Sadece bu yıl, bugün itibarıyla PKK’ya dönük gerçekleştirdiğimiz operasyon sayısı 90 bin 513’tür. Bir kıyaslama olması açısından söylemek isterim ki, 2017 yılının tamamında bu sayı 60 bin 733’tür." 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5