Soylu'dan net uyarı: Bedelini ödersiniz!

"Uluslararası Göç ve Ekonomik Uyum" temalı çalıştayda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, çalışma izni olmayan kişileri çalıştıran işverenlere seslendi. Soylu "Sakın kölelik düzenine esir olmayın. Bedelini ağır ödersiniz” ifadelerini kullandı.

Soylu'dan net uyarı: Bedelini ödersiniz!

İstanbul Üniversitesi'nde Uluslararası Göç ve Mülteci Derneği (İMRA) ve İstanbul Üniversitesi işbirliğiyle "Uluslararası Göç ve Ekonomik Uyum" temalı çalıştay gerçekleşti.

Açılış konuşmasını yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, mülteci konumunda olup çalışma izni olmayan kişileri çalıştıran işverenlere seslenerek, “İş adamlarımız beni hiç yanlış anlamasın, ama bugün yaptıkları ne insanlığa ne Müslümanlığa ne de medeniyet değerlerimize uyuyor. 600 liraya, 700 liraya, 800 liraya, bin liraya göçmen çalıştırıyorlar. Burada söylüyorum. Kazandıkları paradan bir rahmet bekliyorlarsa da yanılıyorlar. Hiç kusura bakmasınlar, vatan millet edebiyatı da yapmasınlar. Kölelik bizm medeniyetimizde ve anlayışımızda söz konusu değildir” şeklinde konuştu.

Türkiye'de 3 milyon 600 bin geçici koruma kapsamında Suriyeli'nin olduğunu söyleyen Soylu, "Bunun yanı sıra 1 milyon 62 bin 701 kişi de yasal ikame izniyle bulunuyor. Bunların 781 bin kadarının kısa süreli ikamet izni var. Çalışma izni sayısı ise oldukça düşük” diyerek İstanbul ve Türkiye'de Çalışma Bakanlığı ile birlikte ortak bir adım attıklarını duyurdu.

"BEDELİNİ AĞIR ÖDERSİNİZ"

Göçmenleri insani olmayan şartlar altında ucuza çalıştıranlara "31 Ekim'den sonra sakın kölelik düzenine esir olmayın. Bedelini ağır ödersiniz" diyen Soylu, “İstanbul'da aylık ortalama 700-800 kişilik yabancı çalışma başvurusu vardı. Biz hafif sahayı sıkıştırınca rakam birden 4 bin, 5 bine yükseldi" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5