banner30

banner29

Süper güçler sosyal devlet sınavından kaldı, Türkiye başarıyla çıktı

Tarihçi-yazar Prof. Dr. Ömer Soner Hunkan, dünyayı etkisi altına koronavirüs salgını karşısında süper güçlerin sosyal devlet sınavından nasıl kaldığını ve Türkiye'nin bu sınavdan nasıl başarılı bir şekilde çıktığını belirten bir yazı kaleme aldı.

Gündem 25.04.2020, 18:21 25.04.2020, 18:38
Süper güçler sosyal devlet sınavından kaldı, Türkiye başarıyla çıktı

Habervakti yazarı tarihçi-yazar Prof. Dr. Ömer Soner Hunkan, ''Türkiye yüzyılın salgını karşısında cehaleti değil, bilimi esas alarak planlamalarını ve yol haritasını zamanında belirledi. Bilhassa sağlık alanında son 15 yılda kat edilen ilerlemeler, bugünümüzde bizi daha güçlü kılmaktadır.'' ifadelerini kullanarak salgına karşı verilen mücadeledeki başarının sırrına vurgu yaptı. 

İşte Hunkan'ın söz konusu yazısı:

Korona salgını, esasen gerçek anlamda devletlerarasında kimin daha güçlü olduğunu test ediyor. Hatta Trump’ın “ABD dünyanın en güçlüsüdür.” savlarıyla yaptığı çıkışlarla adeta alay ediyor.

Salgını başlangıçta küçümseyen ABD’de virüsün yarattığı şok yıllardır gizlenen bazı gerçekleri ortaya çıkardı. Sözde dünyaya yön verme iddiasındaki Evanjelistlerden rahip K. Copeland’ın bir TV kanalında yüksek sesle bağırarak gerçekleştirdiği kızgın ayin ritüelinde “şeytan ve onun işi ve eşi olan Covid-19'a veya Korona virüsüne ABD'yi terk etmesini emretmesi”, ülkelerindeki ve kendilerindeki cehaleti tüm dünyaya ifşa etti. Bilanço gittikçe ağırlaştı. Bugün itibarıyla ABD’de ham petrolün fiyatının sıfıra inmesi aslında her şeyi açıklamaktadır.

Trump ve ekibi şimdilerde siyasî-idarî beceriksizliklerini örtmek ve bilhassa sosyal devlet olmaktan ne kadar uzak olduklarını hem kendi hem de dünya kamuoyundan gizlemek için yeni bir manevraya tenezzül ettiler; henüz hiçbir kanıt olmadığı halde Korona virüsünün Çin tarafından üretildiği iddialarına sığınıyorlar. Dünyanın diğer söz de güçlerinden Çin ve Rusya ise eski doğu blokunun iki müzmin üyesi olarak etkisini hâlâ üzerlerinden atamadıklarından olsa gerek, ülkelerinde yaşanan insanî enkazı ve çöküşü gizleme ve ketum davranma geleneklerine rücu ediyorlar. AB ülkelerinde yaşanan hayal kırıklığı da zaten bütün şeffaflığı ile ortada duruyor.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?