banner29

Suriye'de sıcak dakikalar... Rejim güçleri balistik füze kullandı!

Suriye'yi Esed ile birlikte yerle bir eden Rusya ve İran güçleri bölgede saldırılarını sürdürüyor. Rejim güçlerinin Halep ve İdlib kırsalında balistik füze kullandığı ortaya çıktı.

Gündem 19.02.2020, 17:54 19.02.2020, 18:16

Rusya ve İran destekli rejim güçlerinin Halep ve İdlib kırsalında yaşanan çatışmalarda balistik füze kullandığı görüntüler ortaya çıktı.

Yerel kaynaklardan edinilen görüntülerde Rusya ve İran tarafından desteklenen rejim güçlerinin bölgede yaşanan çatışmalarda sivil yaşam alanlarına yönelik saldırılarında OTR-21 Toçka tipi balistik füze kullandığı ortaya çıktı.

NATO kodu SS-21 Scarab olan füze sisteminin İdlb veya Halep kırsalındaki sivil yerleşimlerin insansızlaştırılmasına yönelik saldırılardan birinde kullanıldığı tahmin ediliyor.

Tahrip gücü oldukça yüksek olan Sovyet yapımı OTR-21 balistik füzesi A, B ve C tipi savaş başlıklarıyla 185 kilometre menzile ulaşabiliyor. 1976 yılında servise giren füze, 1 ve 2'inci Çeçen Savaşı, Suriye Savaşı ve Yemen'deki iç savaşta kullanılıyor.

Sivil yaşam alanlarının insansızlaştırılması temeline dayanan Rus askeri stratejisinin destekleyici unsurlarından olan balistik füze sistemi OTR-21, ülkedeki savaşta aktif bir şekilde kullanılıyor.

Kaynak: Mepa News

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?