banner30

banner29

Suudlar da Doğu Akdeniz'de Türkiye'ye cephe aldı! Yunanla işbirliği ifşa oldu

Yunanistan'ın Adalar ve Doğu Akdeniz bölgesindeki tahrikleri, bölgede Türkiye karşıtı bir bloğu oluşturmayı hedefliyor. Özellikle son dönemde bu blok içerisinde yer alan ülkeler dikkat çekerken bu bloğa resmi olarak Suudi Arabistan'ın da katıldığı ortaya çıktı. Hem de tam üç yıl önce.

Gündem 31.08.2020, 16:17
Suudlar da Doğu Akdeniz'de Türkiye'ye cephe aldı! Yunanla işbirliği ifşa oldu

Yunanistan'ın Doğu Akdeniz ve Adalar bölgesindeki tahriklerine karşı itidalli adımlar atmaya devam eden Türkiye, savaştan değil diyalog ve diplomasiden yana olduğunu her adımda gösteriyor. Özellikle son olarak Meis adasının silahlandırılmasıyla bir kez daha görülen Yunanistan'ın düşmanca tutumu, bölgede Türk düşmanlığı tohumlarını filizlendiren bir blok oluşturmayı hedefliyor.

Gerek Doğu Akdeniz'deki, gerekse Körfez ve Orta Doğu'da bölgenin refahı ve menfaatlerini koruma yolunda sağlam adımlar atan Türkiye karşısında lobi faaliyetleri yürüten ülkelere bir yenisi daha eklendi. Aslında önceden beri varlığı belli olan fakat resmiyete dökülmeyen Suudi Arabistan'ın tutumu, resmi bir evrak ile kesinlik kazandı. Hem de tam üç yıl öncesine ait, üzerinde Kral Selman'ın mührü bulunan bir evrakla.

TÜRKİYE'YE KARŞI YUNANİSTAN'A DESTEK

3 yıl önce Muhammed bin Selman'ın başında bulunduğu Güvenlik konseyinin tavsiyesi üzerine alınan kararnamede "çok gizli Acil" kodu yer alıyor.

Kral Selman'ın da mührünün bulunduğu gizli evrakta  Yunanistan ile Suriye ve Libya'da Türkiye'ye karşı her türlü işbirliğini güçlendirme, "diyalog" kapsamında Ortodoks Kilisesi'yle dostluğu artırma çabalarına ilişkin değerlendirmeler yer alıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?