banner29

Taha Dilipak yazdı! Deprem gerçeği ile yüzleşememek...

Geçtiğimiz cuma günü yaşanan 7.0'lık depremin ardından çok sayıda bina yıkılırken onlarca vatandaşımızın hayatını kaybetmesinin ardından Ahmet Taha Dilipak yol haritası çizen bir yazı kaleme aldı.

Gündem 02.11.2020, 14:49
Taha Dilipak yazdı! Deprem gerçeği ile yüzleşememek...

''Hala depremin yıkıcı gücü karşısında çok aciz olduğumuzu düşünüyorum.'' diyen Dilipak olası depremler ve İstanbul depremi hakkında yapılması gerekenleri ''Deprem gerçeği ile yüzleşememek'' başlıklı yazısında kaleme aldı.

İşte Dilipak'ın söz konusu yazısı:

99 depremini İstanbul da yaşadım. O zaman 18 yaşındaydım. 45 saniyelik yaşadığımız dehşet hala hafızamda çok taze. Depremin 3. Günü yardım faaliyetlerine destek olmak için gönüllü bir ekiple alabildiğimiz kadar erzak alıp Sakarya’ya intikal etmiştik. Şehir merkezinde ekip, yardım ve malzeme bolluğu varken arka mahallelerde hiç bir şey yoktu. Ciddi bir koordinasyon eksikliği vardı. Orda 3 gün kadar yardımların dağıtılması, tıbbi destek ve enkaz çalışmaları olmak üzere yardımlarda bulunduk. 3 gün içinde gördüklerim ve yaşadıklarımı hiçbir zaman unutmayacağım.

99 depreminden beri bir çok önlem alındı. Deprem yönetmeliği çıkarıldı, Kentsel dönüşüm çalışmaları başladı, farkındalık çalışmaları yapıldı, AFAD kuruldu ama hala depremin yıkıcı gücü karşısında çok aciz olduğumuzu düşünüyorum. Çünkü deprem gerçeği ile yeterince mücadele edemiyoruz.

En son İzmir de gördüğümüz sıkıntılardan biri yeni bitmiş inşaat projelerinin bile ciddi anlamda hasar görmesi. Bu bile denetimlerin, zemin çalışmalarının düzgün yapılmadığını gösteriyor. Kontrol çalışmalarını yapı denetim firmaları yürütüyor. Fakat bu çalışmalar ne ölçüde şeffaf yürütülüyor bilemiyoruz.

Diğer bir sorun 99 depremi sonrası ağır bir bedel ödememize rağmen sık ve dikey yapılaşma sevdamızdan vazgeçemeyişimiz. Rant ekonomisinin ortaya koyduğu büyük gelir yıllarca bu gerçeği göz ardı etmemize sebep oldu. Istanbul’ un her yerine koca koca kuleleri diktik. Yeşil alanları yok ettik. Geçtiğimiz günler de fikren iktidar olamadık serzenişini dile getiren Cumhurbaşkanı 2017 yılında Istanbul’a ihanet edildiğini ve kendisininde bunda sorumluluğu olduğunu dile getirmişti. Çözüm makamındakilerin fiili durumla ilgili şikayetlerini dile getirmesi ise vehametin büyüklüğünü açıkça gözler önüne seriyor. Biz gerçek anlamda kentsel dönüşümü ancak yaşanacak Istanbul depremi sonrası yapabileceğiz.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?