banner29

Tahşiyeciler kumpası nedir? FETÖ nasıl organize oldu...

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’e karşı çıkışları ile öne Tahşiyeciler grubunun lideri Mehmet Doğan'a nasıl kumpas kuruldu. Dinler arası diyalog projesine muhalefet eden Doğan, FETÖ’nün hedefine girdi ve imzasız gelen bir mektup ile Doğan ve cemaatine operasyon yapıldı.

Gündem 19.08.2019, 16:01
Tahşiyeciler kumpası nedir? FETÖ nasıl organize oldu...

Tahşiyeciler ismiyle kamuoyunda bilinen cemaat, Taşhiye yayınlarının sahibi olan Risale-i Nur cemaati. Cemaatin lideri 66 yaşındaki Mehmet Doğan, Fethullah Gülen’in dinler arası diyalog arayışına muhalefetiyle biliniyor.

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, 6 Nisan 2009 tarihinde gerçekleştirdiği konuşmasında ilk kez “Tahşiyeciler” ifadesini kullandı. Gülen’den iki gün sonra 8 Nisan 2009 tarihinde Zaman gazetesinde “Tahşiye diye bir şey icat edebilirler.” ifadelerinin geçtiği haber yapıldı.

Kamuoyunu yönlendirme 

Zaman gazetesindeki haberden yalnızca bir gün sonra 9 Nisan 2009 tarihinde Samanyolu TV’de yayımlanan “Tek Türkiye” dizisinde Tahşiyeciler grubu hedef gösterildi. Tek Türkiye dizisinin 22 Nisan 2009 tarihli bölümünde de yine “Tahşiye” konusuna yer verildi.

Kumpası kuran FETÖ’cü polis

24 Nisan 2009 günü FETÖ’cü polis müdürü Ali Fuat Yılmazer Tahşiyeciler üzerine bir rapor kaleme aldı. Ergenekon ve Balyoz operasyonlarının mimarlarından Yılmazer, Hrant Dink cinayeti soruşturması kapsamında tutuklandı.

Polislerin çelişkili ifadeleri

Operasyonda 3 adet el bombası bulunduğu duyuruldu. Ancak bombanın bulunuş anını polislerden başka kimse görmedi. Bombanın bulunuş anına ilişkin kamera görüntüsünün mevcut olmadığı söylendi. Polis kamerası ise şüpheli şekilde bombaların bulunmasından sonra çekim yaptı. Bulunan bombalarda davada yargılanan 50 sanıktan hiçbirinin parmak izi çıkmadı. Üç bombanın üzerinde bulunan parmak izleri aramayı yapan polislere ait çıktı. Aramayı yapan polislerin ifadelerinde, bombaların bulunuş anıyla ilgili çelişkiler mevcut.

Polis memuru Kadir Gümüş: “Arama sırasında benim elimde eldiven vardı, diğer arkadaşlarda da vardı. Ben aramayı eldivenle yaptım ama ancak arama sırasında eldiven yırtılmış olabilir, tam olarak hatırlamıyorum.”

Polis memuru Cemal Aslan: “Aramada eldiven kullandım, ancak aramalar sırasında kullandığımız ameliyat eldiveni bir süre sonra yıpranmaktadır, bu yüzden bir süre sonra çıkarmış olabilirim.” Ayrıca Tahşiyeciler’e yapılan baskınlarda ele geçirilen bomba ile Zir Vadisi’nde yapılan kazılarda çıkan sis bombasının seri numaralarının aynı olduğu tespit edildi. Ergenekon ve El Kaide gibi farklı gruplarla ilgili yapılan operasyonlarda aynı bombanın iki defa bulunması şok etkisi yarattı.

Zaman gazetesi Tahşiyecileri karaladı

Fetullah Gülen’in işaretiyle harekete geçen Zaman gazetesi, dosyada Taşhiyeciler grubu olarak geçen Risale-i nur cemaatinin El Kaide ile bağlantılı olduğuna ilişkin çok sayıda haber yaptı. Zaman, 27 Aralık 2014 tarihli “Tahşiyeciler-El Kaide bağlantısını MİT raporları deşifre ediyor” başlıklı yazıda, İdris Naim Şahin’in Tahşiyeciler kumpasına ilişkin açıklamalarına yer veriyor.

Senaristten “Karanlık Kurul” itirafı

Tahşiyecilere yönelik kumpas operasyonu kapsamında gözaltına alınan Tek Türkiye dizisinin senaristi, “Dizideki karanlık kurul senaryosunu biz yazmadık. O bölümler yazılı olarak geldi.” diye konuştu. FETÖ’cü polis müdürü Bayram Özbek STV dizilerinde senaristlik yaptığını bizzat kendi sitesinde itiraf etti. Soruşturmanın başladığını öğrendikten sonra hemen sitesini kapattı.

“Fethullah Gülen’i seviyor musun?” sorusu

Tahşiye Yayınevi çalışanı Abdulhak Akkuş, gözaltına bulunduğu sırada polislerin ‘Gülen’i seviyor musun?’ diye sorduklarını, kendisinin de ‘İsrail ile işbirliği yapanları sevmem’ diye cevap verdiğini belirtti. Akkuş ayrıca verdiği cevaptan sonra kendisine fiziksel şiddet uygulandığını söyledi.

Kumpasın FETÖ’cü isimleri

Tufan Ergüder Tahşiyeciler operasyonunu yürüten iki polis müdüründen biri. Ergenekon ve Balyoz operasyonlarını da başından itibaren yürüttü. 14 Aralık 2014 tarihinde FETÖ operasyonunda gözaltına alındıktan sonra tutuklandı.

Tahşiyeciler operasyonunu yürüten diğer polis müdürü Mutlu Ekizoğlu da Odatv, Şike, Ergenekon ve Balyoz operasyonlarını yöneten ekibin beyin takımı arasında yer aldı. FETÖ mensubu olan Ekizoğlu 2015 yılında meslekten ihraç edildi.

Tahşiyeciler soruşturmasını yürüten savcı Kadir Altınışık, Hanefi Avcı’yı Devrimci Karargâh’ta sorgulayan savcı. Altınışık aynı zamanda, Cumhuriyet gazetesine konan bombaları Ergenekon ile bağlayan iddianameyi yazan ve İrtica ile Mücadele Eylem Planı davasında Taraf gazetesine gelen belgelerle ilgili ifade alan savcı. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından gözaltına alındı.

Tahşiyeciler operasyonunun kronolojisi:

06.04.2009: Fethullah Gülen ilk kez 06.04.2009 tarihinde ‘Tahşiyeciler’ adını kullandı.

08.04.2009: Zaman gazetesinde “Tahşiye diye bir şey icat edebilirler.” ifadelerinin geçtiği haber yapıldı.

09.04.2009: Samanyolu TV’de yayımlanan “Tek Türkiye” dizisinde Tahşiyeciler grubu hedef gösterildi.

22.04.2009: Tek Türkiye adlı dizide yeniden Tahşiye konusu işlendi.

24.04.2009: İstanbul Emniyet Müdürlüğüne operasyonu başlatan imzasız mektup geldi.

26.05.2009: Nuh Gönültaş “Tahşiyeciler deşifre oldu, başka isim bulmalıyız.” yazısı yazdı.

06.05.2009: Terörle Mücadele Şubesi’nin talebiyle adli teknik takip başlatıldı.

04.11.2009: Örgütün ismi El Kaide terör örgütü olarak değiştirildi.

22.01.2010: 16 ilde eş zamanlı operasyon yapıldı. 122 kişi gözaltına alındı.

Kaynak: FETÖ Gerçekleri
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?