banner29

Taliban'dan koronavirüs açıklaması

Taliban, Afganistan'da kontrolü altında tuttuğu bölgelerde koronavirüse karşı önlem aldı. Taliban'ın Siyasi Ofis Sözcüsü Suheyl Şahin, konuya dair açıklama yaptı.

Gündem 17.03.2020, 15:00
Taliban'dan koronavirüs açıklaması

Taliban, Afganistan'da koronavirüsün yayılma ihtimaline karşı kontrolü altındaki bölgelerde sıkı önlemler alıyor. Şu ana kadar 23 doğrulanmış koronavirüs vakasına rastlanan ülkede, virüsün daha çok yayılabileceği tahmin ediliyor.

Sağlık alanında gelişmiş bir ülke olmayan ve dünyanın en yoksul ülkeleri arasında yer alan Afganistan'da koronavirüsün yayılmasına karşı alınan önlemler de buna paralel olarak kısıtlı kalıyor.

Karantina uygulaması devrede

Taliban yetkililerinin, özellikle Afganistan'a İran'dan dönen kişilere karantina uygulanması talimatı verdiği ifade ediliyor.

Bu kapsamda İran'dan dönen kişiler 15 gün boyunca evlerinden çıkmıyor veya bölgedeki doktorlardan onaylanmış "temiz" belgeleri almaları gerekiyor.

Yerel kaynaklar Taliban'ın kendi sağlık yetkilileriyle, bölgedeki diğer sağlık kuruluşları ve doktorlar ile yakın iş birliği içerisinde olduğunu aktarıyor.

Aynı zamanda Taliban'ın bölgede halkın virüse karşı duyarlılığını artırmak için çalışmalar yaptığı belirtiliyor.

Taliban'dan açıklama

Taliban'ın Siyasi Ofis Sözcüsü Suheyl Şahin, dün sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada koronavirüs salgınına değindi.

Şahin, koronavirüsün yayılmasına karşı uluslararası kuruluşlarla bölgede çalışmaya hazır olduklarını vurguladı.

Şahin, açıklamasında hapishanede tutulan Taliban mensuplarına da dikkati çekti.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Afganistan İslam Emirliği, Sağlık Komisyonu vasıtasıyla, tüm uluslararası sağlık örgütlerine ve Dünya Sağlık Örgütü'ne, onlarla birlikte koronavirüse karşı çalışmalarda iş birliğini ve koordinasyonu garanti eder.

Benzer şekilde İslam Emirliği, dünyanın insani ve sağlık örgütlerini, esir tutulan binlerce Taliban mensubunun sağlıklarına hususi önem vermeye çağırıyor."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?