banner29

Tanklar Hafter için yola çıkmıştı: Türkiye'den son dakika Libya açıklaması!

Dünya Libya meselesine kilitlenmişken Türkiye'den son dakika açıklaması geldi. Ankara'da medya temsilcileriyle bir araya gelen Milli Savunma Bakanı Akar, gündemdeki konulara dair konuştu. Bakan Akar, Libya'da ateşkesin bittiğine yönelik iddialarla ilgili, "Sahada ateşkesin bittiğine yönelik haberler doğru değil" dedi.

Gündem 15.01.2020, 23:07
Tanklar Hafter için yola çıkmıştı: Türkiye'den son dakika Libya açıklaması!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, televizyon ve gazetecilerin Ankara temsilcileriyle kahvaltıda bir araya geldi. Akar, gazetecilere gündeme dair önemli açıklamalar yaptı. 

"NORMALLEŞME YAŞANIYOR"

150 bin Suriyeli'nin Barış Pınarı bölgesine gönüllü olarak döndüğünü belirten Akar, "Bölgede şu anda 'normalleşme' dönemi yaşanıyor" diye konuştu. 

Libya'daki son durumla ilgili de değerlendirme yapan Bakan Akar, "Çabamız hem Libya'da hem İdlib'de siyasi bir çözümle, barışın, huzurun gelmesi, akan kanın durmasıdır" dedi. 

"ARAZİDE KARŞILIĞI YOK"

Akar, "Libya'da ateşkes bitti" iddialarıyla ilgili de, "Sahada ateşkesin bittiğine yönelik haberler doğru değil. Arazide bunun karşılığı yok" ifadelerini kullandı.

Akar'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

"Değişen sayıda personelimiz Libya'da danışmanlık yapıyor.

Berlin'de Libya'ya dair olumlu sonuç bekliyoruz.

Libya'da savunma-güvenlik işbirliği ofisi kuruldu.

Putin'in çalışmasının sonuçlanmasını bekliyoruz. Muhatabımız Ruslardır.

Irak parlamentosunun (yabancı askerlerin topraklarından çıkması) aldığı karar çerçevesinde resmi olarak gelen bir bilgi/talep yok.

İdlib gözlem noktasından çekilmemiz söz konusu değil. Araç gereç, mühimmat ile gerektiği kadar güçlendirildi. Bu konuda pazarlık söz konusu değil.

Suriye'de rejimin saldırıları devam ediyor, Ruslarla güvenli alan, bölge oluşturulması ve halkın orada kış dönemini geçirmesi için görüşmemiz var."

TANKLAR HAFTER İÇİN YOLA ÇIKMIŞTI

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne bağlı kaynakların yaptığı son dakika açıklamasına göre, Hafter milisleri saldırılarına devam etmek için Trablus'un güneyinde toplanıyor.

Askeri kaynaklar, BAE'ye ait zırhlı araç ve topların Hafter milislerinin ana karargahı olan Terhune'ye ulaştığını açıkladı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?