banner30

banner29

Trump İstedi erdoğan onay verdi! ABD'ye gönderilecek...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump’ın talebi üzerine ventilatör (solunum destek) cihazı yapımında kullanılan bir parçanın tedarikini onayladı.

Gündem 22.04.2020, 09:36
Trump İstedi erdoğan onay verdi! ABD'ye gönderilecek...

Koronavirüs ile mücadelede kendi ventilatör cihazını geliştiren ve seri üretime başlayan Türkiye, bu cihazlardan 5 bin tane daha üretmeye hazırlanırken bu cihazlar Erdoğan-Trump’ın 20 Nisan günü gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde de gündeme geldi.

100 bin adet

Trump ile Erdoğan koronavirüsün yayılımında son durumu değerlendirirken solunum cihazları ve koruyucu ekipmanlara ilişkin konu da ele alındı. Trump, ülkesinde solunum cihazı üretmeye başlayan otomotiv devi firmaların önemli bir parça konusunda tedarik sıkıntısı yaşadığını ifade ederek Türkiye’den bu parçaların temini konusunda destek istedi.

Erdoğan da kurmaylarından söz konusu parçalarla ilgili bilgi alırken, parçanın Türkiye’de yeterli düzeyde olması halinde Trump’a gönderebileceklerini söyledi. Bu parçanın yanı sıra maske, tulum ve benzeri tıbbi koruyucu ekipman konusunda da ABD’ye yüklü bir gönderme yapılmasına bu görüşmede karar verildi. Bu alımların ABD’li şirketlerce gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Trump, Twitter hesabından daha önce yaptığı açıklamada, “Ford, General Motors ve Tesla, ventilatör ve diğer metal ürünleri üretmeye başlıyor, hızlı olun” ifadelerini kullanmıştı. Söz konusu firmaların haziran sonuna kadar 100 bin solunum cihazı üretmeleri planlanıyor. 

Yorumlar (2)
Günel 1 yıl önce
Rabbim Amerkanı Her Zaman Türk Halkına Mühtaç Etsin Amerkanın İsmi Neheng Neheng Gibi Görünmür Tranp Neler Oldu Dollarına Dolar Yardım Etmedi Kendinize Amerka Savaş Silahı Uçağı Yardımına Yetmir HASTELİĞ MELZEMEN Yok Hastahanen Yok Kendiniz Ne Yapırsınız SOLUNUM ÇİHAZIN Yapmayan Amerka Nehengliğin Kayıp Etdi NATO Deyilen Bir Şey Kalmadı TÜRKÜYE NATO Üyesi Gibi Ayağda Kalan Sağlam Ölke Tranpda Putinde Küçüldü SALĞIN SAVAŞINDA SİLAHLA SAVAŞ EDEN NEHENGLİYİNİZDE YOK OLDU TÜRK HALKIN İHALARI SOLNUM ÇİHAZLARI GÜNAHSIZ İnsanları Kurtardı Allah Türk Halkına Yar Ve Yardımçı Olsun
tugo 1 yıl önce
.......fazla sürmez, hemen unuturlar...
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?