banner30

banner29

Tuma Çelik kimdir? Tuma Çelik'in milletvekilliği niye düştü?

Tuma Çelik kimdir, kaç yaşında, nereli? Tuma Çelik tutuklandı mı? Meclis Hazırlık Komisyonu, hakkında cinsel saldırı suçlaması bulunan eski HDP’li vekil Tuma Çelik’in dokunulmazlığının kaldırılması tavsiyesinde bulundu. Bu gelişmenin ardından Tuma Çelik kimdir, kaç yaşında, nereli sorularına yanıt aranıyor. İşte Tuma Çelik kimdir? Tuma Çelik'in milletvekilliği niye düştü? sorusunun yanıtı

Gündem 07.10.2020, 19:28 07.10.2020, 19:35
Tuma Çelik kimdir? Tuma Çelik'in milletvekilliği niye düştü?

1964 yılında Midyat’ın Anhil köyünde doğdu. 9 yaşında İstanbul’a, 1985 yılında İsviçre’ye taşındı. Bir süre sonra Türkiye’ye geri döndü. 20 yıldır aktif olarak Süryanilerle ilgili çalışmaların içinde yer alan Çelik, bu konuda birçok araştırma yaptı ve seminerler, sempozyumlar verdi.

Mart 2012 tarihinde aylık Süryanice ve Türkçe yayınlanan "Sabro" Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliğini yapan Çelik, evli ve 4 kız babasıdır.

Tuma Çelik 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi, Halkların Demokratik Partisi Mardin Bölgesi, 3'nci sıradan millet vekili adayı olmuştu.

Tuma Çelik kimdir? Eski HDP'li vekil Tuma Çelik kimdir sorusu gündeme oturdu. Meclis Hazırlık Komisyonu, eski vekil Tuma Çelik'in dokunulmazlığının kaldırılması tavsiyesinde bulunurken, Tuma Çelik tutuklandı mı sorusuna yanıt aranmaya başlandı. HDP'li Tuma Çelik, tecavüz skandalıyla gündeme gelmiş ve partisinden ihraç edilmişti.

NE OLMUŞTU?

HDP'li Tuma Çelik, tecavüz skandalıyla gündeme geldi. Partisinden ihraç edildi. Hakkında fezleke hazırlanan Çelik için Meclis'te kurulan Hazırlık Komisyonu, kararını açıkladı. Komisyon, tecavüz olayının mağduru D.K'yı dinlemiş ardından da Çelik'in yazılı savunmasını almıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?