banner30

banner29

Türkiye'den çok sert tepki: 'Ağır şekilde kınıyoruz!'

Norveç'te Kur'an-i Kerim'e yapılan büyük saygısızlığa Türkiye'den sert tepki geldi. Yapılan açıklamada, ''Kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’e yapılan saygısızlığı en ağır şekilde kınıyoruz. Bu tür eylemlerin engellenmesini ve sorumluların en kısa sürede adalete teslim edilmesini bekliyoruz. Türkiye bu yöndeki uluslararası çabalara liderlik etmeye devam edecektir.'' ifadeleri yer aldı.

Gündem 18.11.2019, 17:29 18.11.2019, 17:51

Norveç'te "Norveç'in İslamlaşmasını Durdurun" isimli aşırı sağcı grubun lideri Kur'an-ı Kerim'i yakmak istemiş başaramayınca çöpe atmış ve büyük tepki çekmişti.

TÜRKİYE'DEN ÇOK SERT TEPKİ!

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Norveç'in Kristiansand şehrinde 16 Kasım 2019 tarihinde İslam karşıtı bir örgüt tarafından düzenlenen gösteride kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’e yapılan saygısızlığı en ağır şekilde kınıyoruz. Bu tür eylemlerin engellenmesini ve sorumluların en kısa sürede adalete teslim edilmesini bekliyoruz.

Son dönemde, Batı Avrupa ülkelerinde Müslümanlara karşı ayrımcılığın, İslam karşıtlığı ve cami saldırılarının artmasından derin kaygı duyuyoruz.

'DERHAL ÇÖZÜM BULUNMASI GEREKİYOR'

İslam karşıtlığı ve yabancı düşmanlığının her geçen gün daha da endişe verici boyutlara ulaşması, derhal çözüm bulunması gereken bir mesele haline gelmiştir.

Irkçı ve aşırı sağcı söylemleri, sosyal medya paylaşımlarıyla bu eğilimleri körükleyen siyasetçiler esasen bu tür dine hakaret içeren saldırıların da ideolojik altyapısını oluşturmaktadır.

'ÇAĞRIMIZI TEKRAR EDİYORUZ'

Bu saldırılar sadece Müslümanları hedef almamakta, insanlığın tümü için tehdit oluşturmaktadır. Bütün dünyayı tehdit eden bu virüsü tamamen temizlemek için uluslararası toplumun birlikte çalışması yönündeki çağrımızı bu vesileyle tekrar ediyoruz.

"Din veya inanca dayalı terörizm ve diğer şiddet eylemleriyle mücadele” başlıklı BM kararının tüm üye ülkelerce uygulanması önem taşımaktadır. Türkiye bu yöndeki uluslararası çabalara liderlik etmeye devam edecektir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?