banner30

banner29

Türkiye'den önemli S-400 açıklaması!

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın S-400 ile ilgili açıklamalar yaparak, ‘S-400 ile ilgili olarak, planlar aslında daha önce planlandığı gibi gidiyor. Anlaşmamıza bağlıyız’ dedi.

Gündem 26.05.2020, 15:57 26.05.2020, 16:04
Türkiye'den önemli S-400 açıklaması!

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Libya'daki son gelişmeler ve Suriye meselesine ilişkin France 24 kanalına değerlendirmelerde bulundu. Libya'daki durumun, çok kritik ve kırılgan olmaya devam ettiğine dikkati çeken Kalın, "Hafter, Libya halkının meşru temsilcisi değil. Körfez bölgesinden ve Rusya'dan, birkaç ülkenin desteğiyle Libya'daki şiddeti tırmandırdı ve daha fazla acı getirdi" diye konuştu.

Kalın, Libya'da 'askeri çözüm'ün, bir çözüm olmadığına inandıklarını dile getirerek, Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac hükümetinin en başından beri çok sorumlu ve yapıcı davrandığının, ateşkesi uyguladığının ve uluslararası toplumla birlikte çalıştığının altını çizdi.

"Şimdi Hafter destekçilerinin, Hafter'in Libya'da güvenilir ortak olmadığını anlama zamanı" diyen Kalın, Serrac hükümetinin Trablus'taki konumunu savunduğunu ve Hafter'in saldırgan davranışa yanıt verdiğini kaydetti.

İbrahim Kalın, Libya'daki siyasi çözüme ilişkin, "Libya topraklarının sadece bir veya belirli kısmı için değil, tüm Libya için geçerli olacak siyasi bir çözümün olması gerekir" değerlendirmesinde bulundu.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE), Hafter'e oldukça fazla askeri mali destek sağladığını ve bunun bir sır olmadığını vurgulayan Kalın, "Bu savaşı, muhtemelen Hafter'in el koyduğu Libya petrol alanlarından gelen petrol parasını kullanarak finanse ediyor" açıklamasında bulundu.

"Fransa ve Hafter'i hala destekleyen herkesin, Libya'daki çatışmanın yanlış tarafında olduğuna inanıyoruz. Suriye'de, sadece Fransa ile değil, aynı zamanda ABD ile de anlaşmazlıklarımız var çünkü her ikisi de terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD/YPG'yi destekliyor. PKK, Fransa'da, Avrupa Birliği'nde (AB) terör örgütü olarak tanınıyor.

Birkaç yıl önce terör örgütü DEAŞ ile mücadele adına, PYD'yi, YPG'yi desteklemek gerekçeydi fakat DEAŞ'ın gücü, ABD tarafından ilan edildiği gibi çoğunlukla ortadan kaldırıldı. Ancak birkaç Batılı müttefik hala PYD/YPG'yi desteklemeye devam ediyor. Şunu anlamalıyız ki PYD/YPG, Suriye'de kendi Kürt yerleşim bölgelerini oluşturmak için ana gündem. Bu, toprak bütünlüğü ve siyasi birlik fikrine aykırıdır."

Kalın, Suriye'de, Arap, Kürt, Türkmen, Alevi ve Hristiyan bütün kesimlerin müzakere masasında olması gerektiğine inandıklarını vurgulayarak, "Belirli bir etnik veya ideolojik grubu seçemez ve onlara bazı ayrıcalıklar veremezsiniz" diye konuştu.

Konuşmasında, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilere de değinen Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump arasında iyi bir ilişki olduğunu dile getirdi.

Türkiye ile ABD arasında ortak görüşlere sahip olunan konular bulunduğu gibi, zaman zaman anlaşmazlığın yaşandığı alanlar da olduğunu söyleyen Kalın, son olarak Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemlerine ilişkin, ABD ile bir anlaşmazlığın yaşandığını hatırlattı.

Kalın, S-400'lerin aktivasyonuna ilişkin soruya da "S-400 ile ilgili olarak, planlar aslında daha önce planlandığı gibi gidiyor. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle gecikmeler oldu ancak prensipte daha önce olduğu gibi S-400 ile ilgili anlaşmamıza bağlıyız" yanıtını verdi.

Yorumlar (4)
Eren 12 ay önce
AKP ve Erdoğan yıllardır- Türkiye Vatandaşlarına Yalan Söylüyor ve Başta MÜLTECİ Anlaşması - Açıkkapı politikası -VİZE Serbesti Sözünü tutmadı -
MÜLTECİ ve Göçmenler Maliyeti -
S.400 Çöpe gider Ayak bekliyor ...
Vartolu 12 ay önce
S. 400 ve Milyar Dolarlar çöpe ...
Yıllardır Türkiye MÜLTECİLER için
Tam 50. Milyar dolar harcanmış . çöpe ...
Avrupa MÜLTECİ Anlaşması İle
VİZE Serbesti gitti ... Çöpe ...
Açıkkapı politikası İle Türkiye
MÜLTECİ Kampı Ve MÜLTECİ çöplüğü haline gelmiş durumda ...
Erdoğan gibi Enayi ve Keriz Dünyada yok ...
Yazıklar olsun Erdoğan
Tokmakçı 12 ay önce
S. 400 ve milyar dolarlar çöpe gitti ...
Aynen MÜLTECİ ve Göçmenler için
Tam 50. Milyar dolar Çöpe gitti ...
Oruspu çocukları -
Recep Tayyip Erdoğan’ın ANASINI
Ve Emine Erdoğan - Kızlarının
Sümeyye ve Esra’yı Türkiye siksinler ...
AMCIK - GÖT deliğine ABD Ve Kürt
Yarraklarını Soksunlar ... Zort zort
Cizre 12 ay önce
S.400 ve Milyonlarca MÜLTECİ ve Göçmenler - Recep Tayyip Erdoğan’ın ANASINI- Emine Erdoğan’ın - Kızları
Sümeyye - Esra’nın AMCIK - GÖT Deliğine Soksunlar ...
Hırsız Tayyip - PİÇ Recep - Oruspu Çocuğu Erdoğan kadar Enayi ve Keriz Dünyada yok
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?