banner29

"Türkiye, Duhok halkı ile yakın işbirliğini sürdürecek"

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Irak'ın kuzeyindeki provokasyonla ilgili, Türkiye'nin Duhok halkı ile yakın işbirliğini sürdürmeye kararlı olduğunu söyledi.

Gündem 26.01.2019, 23:51 27.01.2019, 00:21
"Türkiye, Duhok halkı ile yakın işbirliğini sürdürecek"
Altun, Bloomberg haber ajansına Kuzey Irak’ta yaşanan üs saldırısı  hakkında değerlendirmelerde bulundu.
Kuzey Irak'ın Duhok şehri yakınlarında bulunan bir askeri üsse yönelik  terör saldırısı yaşandığını anımsatan Altun, saldırganların sivillerin arasına  gizlenerek, Türk askeriyle yerel halkın arasını bozmaya çalıştığını belirtti.
"Bugün yaşanan provokasyon sebebiyle herhangi bir kaybımız olmamakla  birlikte birtakım ekipmanlar zarar görmüştür." ifadelerini kullanan Altun, Türk  Silahlı Kuvvetlerinin üs çevresinde sivil kayıpları engellemek için gerekli  önlemleri aldığını bildirdi.
Fahrettin Altun, değerlendirmelerine şöyle devam etti:
"PKK'lı teröristlerin sosyal medya ve diğer mecralarda bugün yaşanan  saldırı hakkında dezenformasyon faaliyeti yürüttüğünü tespit ettik. Tüm basın  mensuplarını örgütün bu faaliyetleri hakkında dikkatli olmaya davet ediyor,  PKK'lı teröristlerin geçmişte benzer taktiklere başvurduğunu hatırlatıyoruz."
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun, Türkiye'nin Duhok halkıyla  yakın iş birliğini sürdürmeye kararlı olduğunu ve bölgede sivil kayıpların  engellenmesi için elinden gelen tüm gayreti gösterdiğini kaydetti.
Irak'ın kuzeyindeki saldırı
Öte yandan edinilen bilgiye göre, Irak kuzeyinde yer alan Türk Silahlı  Kuvvetlerine ait Suri Üs Bölgesi'ne karşı yapılan saldırıların, sivil kıyafetler  içine kendisini gizlemiş PKK'lı teröristler tarafından, öncelikle taşlı saldırı  şeklinde başlatıldığı, daha sonra dozunun giderek artırıldığı tespit edildi.
Olayda kısmi araç ve malzeme hasar hasarı meydana gelirken, herhangi  bir personel kaybı olmadığı belirtildi.
Olaylar sırasında, PKK'lı teröristlerin her zaman başvurdukları  taktiğe benzer şekilde, halkla Mehmetçik'i karşı karşıya getirmeye özel gayret  sarf ettiklerinin anlaşıldığı vurgulanarak, olayların daha da büyümemesi için  gerekli tedbirlerin ivedilikle alındığı, bu sırada sivillere herhangi bir zarar  gelmemesi için azami dikkat ve hassasiyet gösterildiği aktarıldı.
Üs bölgesinin emniyetinin alındığı ve personelin görevinin başında  olduğu kaydedildi.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?