banner30

banner29

Türkiye ile ABD arasındaki yaptırım savaşları!

Türkiye, küresel haydut Amerika Birleşik Devletleri ile 'yaptırım' mücadelesini sürdürüyor. Ajan Brunson'dan ABD'nin 2020 savunma bütçesine kadar pek çok alan Ankara ile Washington karşılıklı yaptırım hamleleri yapıldı.

Gündem 21.12.2019, 11:33
Türkiye ile ABD arasındaki yaptırım savaşları!

Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasında son yıllarda artan siyasi gerilim iki NATO müttefiki ülkenin art arda gelen yaptırım tehditleriyle çalkantılı bir dönem geçiriyor.

Euronews'te yer alan habere göre; ABD Senatosu'nun 17 Aralık tarihinde Türkiye'ye yaptırım kararı tasarısını onaylaması sonrası, Ankara'dan sert tepki gelmişti. ABD Başkanı Trump da cuma akşamı tasarıya imza atarak, "son 2 senedir askıda kalan Türkiye'ye yaptırım" kararının fiili olarak uygulanmasının önünü açtı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Senatosu'nun kararı sonrası Malezya'da yaptığı açıklamada "Utanmadan ‘yaptırım uygularız’ diyorlar. Bu tam manasıyla haklarımıza tecavüzdür. Biz eli kolu bağlı duracak bir millet değiliz. Dolayısıyla da bu konu ile ilgili biz de kendi yaptırımlarımızı kesinlikle uygulamaya sokarız" diyerek "yaptırım kararına yaptırımla karşılık" vereceklerini belirtmişti.

Bu gelişme üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğindeki Türkiye'nin ABD'ye karşı nasıl adım atacağı tüm dünyanın merak konusu oldu.

Türkiye 1951 yılından beri Kuzey Atlantik Paktı Teşkilatı'na (NATO) üye olarak ABD'nin Orta Doğu ve Avrupa topraklarındaki en büyük müttefiklerinden biri haline gelmişti.

Peki ama ABD Senatosu, NATO'nun en büyük 2. ve ABD, Fransa ve İngiltere'den sonra en güçlü 4. ordusu olan Türkiye'ye yaptırım kararı alma noktasına nasıl geldi?

Rahip Brunson olayı

ABD ile Türkiye arasındaki siyasi ilişkiler, ilk olarak ABD'li Rahip Andrew Brunson'un Ekim 2016'da gözaltına alınmasıyla bozulmaya başladı.

Bu gelişme Washington'un Ankara'ya ilk yaptırımları uygulamasına neden oldu. ABD yönetimi, Türkiye Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun ABD'de yer alan mal varlıklarını dondurdu ve finans sisteminden men edilmelerini içeren yaptırımlar uyguladı. ABD Başkanı Donald Trump, Türk ürünlerine ilişkin gümrük vergilerini artırdı.

Rusya ile yapılan S-400 anlaşması

ABD'nin bir başka yaptırım kararı, Türkiye'nin Rus yapımı S-400 Hava Savunma Sistemleri'nin alınması konusunda Moskova ile anlaştığını duyurması sonrası geldi. Haziran 2018 sonunda Japonya'da yapılan G-20 Zirvesi'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelen ABD Başkanı Trump, Türkiye'ye yaptırım uygulamama konusunda güvence verdi.

ABD, Türkiye'ye F-35 sevkıyatını askıya aldı

Amerikan Savunma Bakanlığı (Pentagon), ABD Senatosu'nun itirazlarına rağmen F-35 yeni nesil savaş uçaklarının 21 Haziran'da Türkiye'ye teslim edileceğini açıklamıştı.

Ancak Türkiye'nin S-400'lerin alımı konusundaki duruşu sonrası Washington tarafının verdiği "yaptırım uygulamama" sözü tutulmadı ve Türkiye F-35 projesinden çıkartıldı.

Barış Pınarı Harekatı ve ABD'nin teröristlere desteği

Rahip Brunson, S-400 ve F-35 gelişmeleri sonrası Washington ile Ankara'nın arası bu kez Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Suriye'nin kuzeyinde 9 Ekim 2019'da başlattığı Barış Pınarı Harekatı sonrasında açıldı. Suriye'nin kuzeyinde yuvalanan PKK/YPG'li teröristlere ABD'nin silah yardımı yapması, zaten iki ülke arasındaki ilişkileri zedelemişti.

Barış Pınarı Harekatı sonrası Suriye'de bulunan ABD askerlerinin TSK ile karşı karşıya kalma riski ortaya çıktı. Ancak bu noktada Ankara'nın en çok üzerinde durduğu nokta PKK/YPG'li teröristlere Washington'un silah yardımı yapmasıydı.

Erdoğan: Mazlum Kobani, Apo'nun manevi evladı

14 Kasım 2019'da Trump'ın daveti üzerine Washington'a giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sizin Kürt diye zikrettiğiniz, PYD/YPG. Bunlar terör örgütü, bunlar PKK'nın yan kuruluşlarıdır." dedi.

Erdoğan ayrıca, Trump'ın telefonda görüştüğünü söylediği YPG'li terörist Mazlum Kobani için, "Ferhat Abdi Şahin (Mazlum Kobani), Apo denilen bölücü terör örgütü başının aslında manevi evladıdır." ifadelerini kullandı.

Bu noktada Türkiye bir NATO müttefiki olarak ABD'nin desteğini yanında görmek isterken, sınır güvenliğini tehdit eden bir oluşuma destek verdiği gerekçesiyle Washington'a karşı mesafeli duruşunu korudu. Tüm bu olumsuz gelişmeler ABD Senatosu'nda gündemden düşen yaptırım uygulama kararını yeniden Beyaz Saray'ın önüne getirdi.

ABD Senatosu sözde "Ermeni Soykırımı" tasarısını kabul etti

Bu olaylar sonrası ABD Kongresi'nin üst kanadı Senato, oy birliğiyle "Ermeni soykırımının resmen tanınmasını" öngören karar tasarısını kabul etti. Bu kararın Türkiye açısından bir bağlayıcılığı olmasa da, Ankara tarafından hassas tarihi bir konu olarak görülen bu duruma başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere birçok  siyasi tepki gösterdi. Erdoğan, gelişme sonrası "Bu kararlar tamamen siyasidir. Türkiye'nin de atacağı adımlar olacak." dedi.

Erdoğan: NATO'nun Türkiye'deki üsleri İncirlik ve Kürecik kapanabilir

Bu gelişmenin hemen akabindeyse Cumhurbaşkanı Erdoğan, karşı yaptırım olarak Adana'nın İncirlik ilçesinde bulunan ve daha çok ABD ordusunun kullandığı İncirlik Hava Üssü ile Malatya'da NATO füze savunma sistemlerinin bulunduğu Kürecik Radar Üssü'nü kapatma konusunu gündeme getirdi. Cumhurbaşkanı, yaptırımlara karşılık olarak bu iki üssün kapatılabileceğini dile getirdi.

Erdoğan bunun yanında ABD'de soykırıma uğrayan Kızılderilileri dünyaya bir kez daha hatırlattı.

ABD'nin 2020 savunma bütçesinde Türkiye'ye yaptırım

17 Aralık tarihine gelindiğinde ABD Kongresi'nin üst kanadı Senato, 2020 savunma bütçe tasarısını onayladı. Tasarının Türkiye'ye bakan yönü ise, Rusya'dan S-400 savunma sistemi alması nedeniyle Türkiye'ye F-35 savaş uçaklarının sevkıyatını yasaklaması, CAATSA yasası kapsamında ekonomik yaptırımların hayata geçirilmesi ve TürkAkım projesine yaptırım uygulanmasıydı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile iyi ilişkileri olduğu bilinen Trump'ın tasarıyı veto etme hakkı olsa da, ABD Başkanı tasarının Senato'dan geçmesi halinde imzalayacağını açıklamıştı.

Bununla birlikte meclis üyeleri 3'te 2 çoğunluk ile tasarıyı yeniden kabul ederse Trump'ın veto hakkı kalmıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?