banner30

banner29

Türkiye insansız savaş uçağı yapabilir mi? Bayraktar'dan bomba açıklama!

SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, Türkiye'nin en merak ettiği 'Türkiye F-35 yapabilir mi?' sorusuna cevap verdi.

Gündem 11.12.2019, 18:00
Türkiye insansız savaş uçağı yapabilir mi? Bayraktar'dan bomba açıklama!

Bayraktar TB2 SİHA'lar ile Akıncı TİHA'nın üreticisi olan Baykar'ın genel müdürü ve SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar'dan askeri havacılık konusunda önemli açıklamalar geldi. Katıldığı bir televizyon programında konuşan Haluk Bayraktar, ABD'nin Türkiye'ye teslimatını durdurduğu yeni nesil savaş uçakları F-35'ler konusunda kritik mesajlar verdi.

Rusya'dan satın alınan füze savunma sistemi S-400'ler konusunda Türkiye'ye yaptırım tehdidinde bulunan ABD, Türkiye'yi F-35 programından çıkartmıştı.

Bu konuda sıcak bir gelişme daha yaşandı, ABD'nin 2020 mali yılı savunma bütçesi taslağında, Türkiye'nin F-35 tipi savaş uçaklarının ABD Hava Kuvvetlerince satın alınmasının öngörüldüğü basına yansıdı.

Bayraktar'dan F-35 mesajı

Yaşanan bu kriz üzerine gözler bir kez daha yerli ve milli teknolojilere çevrildi. Bu konuda öncü firmalardan biri olan ve 5 gün önce Akıncı TİHA'nın test uçuşunu gerçekleştiren Baykar firmasının genel müdürü Haluk Bayraktar, F-35'ler ve yetenekleri hakkında ilginç değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'nin F-35'ler yerine nasıl uçaklar ikame edebileceğine dair bilgiler paylaşan Haluk Bayraktar, insansız uçuş teknolojilerine yoğunlaşılması gerektiğini belirterek şu ifadeleri kullandı;

"Türkiye'nin geleceğinin tamamen bunun üzerine kurgulanması lazım onlar bize F-35'i verir vermez çok önemli değil, biz insansız savaş uçağını yapabilir miyiz, yaparız. Bunun için bir engel var mı, yok. Bizim buna odaklanmamız lazım. Ben iddia ediyorum insanlı savaş uçaklarından çok çok daha etkili sistemler olacak, çünkü bunlar geleceğin teknolojileri, onlar geçmiş teknoloji... Bakın onlar geçmiş 30-40-50 yılın teknolojisi. İHA geleceğin teknolojisi, içerisinde yer alan otomasyon seviyesi bugün bir yolcu uçağı ya da insanlı savaş uçağıdan çok daha ileri seviyede."

Maliyeti onda bir

Savunma sanayiinde ülkeler için çok önemli bir kalem olan maliyet konusuna da özel bir parantez açan Bayraktar, insansız hava aracı teknolojilerinin maliyet açısından da çok daha avantajlı olduğuna vurgu yaptı.

Bayraktar sözlerine şöyle devam etti;

"Maliyet olarak da baktığınızda bu çok önemli; bir teknolojiyi geliştiriyorsunuz onun maliyeti etkin olması çok kritik bir konu ve şu an bizim geliştirdiğimiz akıncı ve şu an bizim geliştirdiğimiz akıncı F-35'in onda biri maliyette... Ve siz bunu bağımsız bir şekilde yapıyorsunuz, kendi mühendisinizle, kendi teknisyeninizle... Bu çok büyük bir güçtür, öbürü parasını verip kendinizi bağımlı kılmaktır. "

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?