banner29

Türkiye, koronavirüs için aşı geliştiriyor! Bakan Koca açıkladı...

Son dakika: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs aşısıyla ilgili açıklama yaptı. Koca, "Bakanlığımızın Aşı Enstitüsü koronavirüse karşı aşı geliştirilmesi için harekete geçti. Umut verici her bilimsel çabayı destekleyeceğiz. Maliye Bakanlığımız fon oluşturmaya hazır" dedi.

Gündem 24.03.2020, 19:38
Türkiye, koronavirüs için aşı geliştiriyor! Bakan Koca açıkladı...

Çin'de ortaya çıkan ve dünyaya yayılan koronavirüsten ölenlerin sayısı 17 bini aştı. Türkiye'de ise ölenlerin sayısı 37'ye vaka sayısı 1529'a yükseldi. Koronavirüs tedavisi için tüm dünyada çalışmalar sürerken Türkiye'den de ilk hamle geldi.

KOCA SOSYAL MEDYADAN DUYURDU

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs aşısıyla ilgili Türkiye'nin harekete geçtiğini belirterek, "Bakanlığımızın Aşı Enstitüsü koronavirüse karşı aşı geliştirilmesi için harekete geçti. Umut verici her bilimsel çabayı destekleyeceğiz. Maliye Bakanlığımız fon oluşturmaya hazır" dedi.

3 ÜLKE DAHA AŞI İÇİN HAREKETE GEÇMİŞTİ

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Serhat Ünal, dünyada virüse yönelik aşı çalışmalarında önemli bir aşamaya gelindiğini açıklamıştı. ABD'nin aşının insanlar üzerinde denemesi sürecine geçtiğini, onun dışında Çin ve İsrail'in de aralarında olduğu bazı ülkelerde klinik deneme aşamasına gelindiğini açıklamıştı.

"AŞI 1 YIL SONRA KULLANILABİLİR"

Aşının yaklaşık 1 yıl sonra kullanılabileceğini ifade eden ve influenza (grip) üzerinden bir tablo çizen Ünal, influenzanın yaz aylarında güney yarım kürede yayılmasını sürdürdüğünü, kış aylarında ise yeniden kuzey yarım küreye geldiğini hatırlattı. Ünal, virüste de böyle bir seyir izlenmesi halinde aşının etkili olarak kullanılabileceğini belirterek, "Ancak bu farklı bir virüs ve kendi dinamikleri içerisinde yayılıyor" diye konuştu.

Yorumlar (1)
Günel 1 yıl önce
Allah Korusun 1 İlden Sonra İlaç Kullanılabiler Söylenilir Umarım 100 İlden Sonra Yapılaçağ Virüs Hasteliği Üçün Hazırlanır Tamam Biz Yaşadığımızı Yaşadığ Ölsek Olar Geleçeye Hazırlığ Yapın 2020 -Çi İl 3020 -Çi İle Kedem Koyaçağ Ne Mutlu 3020 -Çi İlin İnsanlarına Onların Teknoloçisi Daha Yüksek Olar Onlara 2020- Çi İlden Hediye Virüs İlaçı Allah Korusun Vurüs Bizleri Sağlığımıza Kendimize Kötü İz Burakaçağ
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?