banner29

Türkiye'nin vatandaşına sahip çıkması İsveç basınında yankı uyandırdı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla koronavirüs hastası Türk vatandaşı Emrullah Gülüşken'in ambulans uçakla Türkiye’ye getirilmesi, İsveç basınında geniş yankı uyandırdı.

Gündem 26.04.2020, 18:20
Türkiye'nin vatandaşına sahip çıkması İsveç basınında yankı uyandırdı!

İsveç'te koronavirüs testi pozitif çıkmasına rağmen tedavi verilmeyen Türk vatandaşı Emrullah Gülüşken'in ambulans uçakla Türkiye’ye getirilmesi, İsveç basınında geniş yer buldu.

İsveç'te, yüksek ateş ve nefes darlığına rağmen doktorlar tarafından hastanede tedavi altına alınmayarak eve gönderilen kalp hastası Türk vatandaşı Emrullah Gülüşken, kızlarının da yardımıyla sosyal medyadan yardım çağrısında bulundu.

Türkiye vatandaşına sahip çıktı

Gülüşken'i, yaşadığı bu zor zamanlarda yalnız bırakmayı reddeden Türkiye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca öncülüğünde bir yardım operasyonu düzenleyerek İsveç'e ambulans uçak gönderilmesi talimatını verdi.

Sabah saatlerinde İsveç'ten Ankara'ya nakledilerek başkentte tedavi altına alınan Gülüşken'in hikayesi, İsveç basında da büyük yer buldu.

İsveç basını operasyonu canlı aktardı

Sosyal medyada geniş yankı uyandıran bu durum, İsveç hükümetini ağır eleştirilere maruz bırakırken, Türkiye'nin vatandaşlarına her durumda koşulsuz destek sağlaması da oldukça takdir edildi.

Nakil operasyonun anbean takip eden İsveç basını, Türkiye'nin gönderdiği ambulans uçağının durumunu canlı paylaştı. “Türkiye, İsveç'te tedavi göremeyen Türk hastaya yardım gönderdi” başlıkları, ülkedeki sağlık durumunun halini gözler önüne serdi.

Ülke basını, yakından takip ettiği bu başarılı operasyona karşı olan ilgisini saklayamazken, hükümetin sağlık konusundaki kapasitesi de akıllarda soru işareti bıraktı.

Yorumlar (1)
Dutsun Yigit 13 ay önce
Bu iste bir gariplik var. 2012 yilinda malmode dusme sonucu beyin kanamasi geciren kizim lund universite hastanesinde ameliyat ediliyor. Ertesi gunu annesi bir soneaki gun ben gittim. Yogunbakimdaki kizima iki hemsire bakiyor. Bakim sirasinda biz bekleme odasinda cay iciyoruz. Cumartesi gunu anestezi uzmani geldi. Gerekli acikamayi yapti. Takip eden persembe gunu ameliyati yapan doktor, ve asistani tercuman ile birlikte hasta yakinlari olan bizlere brifing verdi. Biz elimizden geleni yaptik bundan sonrasi tanrinin dedi. Cuma gunu yogun bakim yatagini bosaltmak icin hasta malmo universite hastanesine nakledildi
Refakatci olarak anneye yogun bakim odasinin birisi gecici olarak tahsis edildi. Acil durumda cikmasi sartiyla. Bir hafta sonra turkiyede ki cerrahpasaya kendi ambulans icaklariyla gonderdiler. Turkiyede hastayi kabul edecek servisin doktoruna epikrizi gonderdiler. Hastane kabul edince tam donanimli ambulans ucakla ginderdiler. Her sey cok iyiydi. Cerrahpasada basimdan gecenleri ve cozumu nasil sagladigimi badka bir zaman anlatirim.
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?