banner29

Türkiye'nin hamlesi Sisi'yi korkuttu! BM'ye mektup gönderdiler

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de tarihi hamlesi korkutmaya devam ediyor. Mısır'ın darbeci Lideri Sisi, Türkiye'nin, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti ile yaptığı "Güvenlik ve Askeri İş Birliği Mutabakatı"yla ilgili skandal ifadeler kullandı. Sisi Hafter'i desteklemekten vazgeçmeyeceklerini açıkladı.

Gündem 18.12.2019, 10:04 18.12.2019, 10:11
Türkiye'nin hamlesi Sisi'yi korkuttu! BM'ye mektup gönderdiler

Sisi, Türkiye'nin, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti ile yaptığı "Güvenlik ve Askeri İş Birliği Mutabakatı" ile "Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası"na tanımadıklarını söyleyerek, darbeci Hafter'e desteği kesmeyeceklerini açıkladı.

'BU MISIR İÇİN ULUSAL GÜVENLİK KONUSU'

Kahire'de konuşan Abdulfettah Sisi, "Libya'yı kimsenin kontrol etmesine izin vermeyeceğiz. Bu, Mısır için bir ulusal güvenlik meselesidir" ifadesini kullandı.

UMH'DEN MISIR'A TEPKİ GELMİŞTİ

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti, dün Mısır’dan Hafter’e desteğini kesmesini ve “Libya’daki krize yönelik tutumunu gözden geçirerek olumlu rol oynamasını” talep etmişti.

BM'YE MEKTUP GÖNDERDİLER

Sisi yönetimi, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile BM Güvenlik Konseyi'nin Dönem Başkanı Kelly Craft'a bir mektup göndererek Ankara ile Trablus arasındaki anlaşmaları reddettiklerini bildirdi.

Yunanistan merkezli Atina Makedonya Haber Ajansına göre Mısır, mektupta, söz konusu anlaşmaları 'geçersiz' ve 'yok hükmünde' olarak tanımladı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?