banner29

Üniversite'de Endüstriyel Kenevir Forumu!

Kağıt, bio-yakıt, bio-polimer, tekstil, otomotiv, inşaat gibi pek çok lokomotif sektörde kullanılan kenevir bu defa Kenevir Forumu'nun ikincisinde bütün boyutları ile ele alınacak.

Gündem 15.01.2019, 13:55 15.01.2019, 14:04
Üniversite'de Endüstriyel Kenevir Forumu!

Türkiye’de uzun yıllardır yasaklı olan kenevir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarıyla yeniden gündemde.

Abdurrahman Dilipak'ın kenevirin sanayimize ve çevremize vereceği katkıları Derin Gerçekler'in yayınlarında dile getirmesi, ses getirdi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu duruma kayıtsız kalmadı.

Erdoğan 'üretilsin' dedi...

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Yerel Yönetimler Sempozyumu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Hatırlıyorum, anacığım evde file dokurdu. Fileyle gider alışverişi yapardık, gelirdik. Bunun toprakla bir dostluğu var. O zaman bunlar kenevirden yapılıyordu. Ülkemizde keneviri yok ettik.Kenevirden atlet, fanila dokunurdu. Çünkü teri emmesi çok farklı. Bize dost görünen düşmanlar ülkemden kenevir üretimini aldı. Biz şimdi keneviri dışarıdan ithal ediyoruz. Burada kenevire dayalı yapılması gereken bazı şeyler varsa o ithal ürünlerle yapıyoruz. Ama şimdi yeniden bu alanda inşallah Tarım Bakanlığımız bir çalışmanın içerisine giriyor ve bu adımları atacağız. Yeniden bunu üreteceğiz.'' açıklamalarında bulundu.

KENEVİR FORUMU

İstanbul Aydın Üniversitesi'nde ise 19 Ocak'ta, Endüstriyel Kenevir Forumu'nun ikincisi gerçekleşecek.

19 Ocak Cumartesi günün iki oturum halinde gerçekleşecek olan forumun duyurusunda şu ifadeler yer aldı:

"Kağıt, bio-yakıt, bio-polimer, tekstil, otomotiv, inşaat gibi pek çok lokomotif sektörde 50.000 çeşide varan verimli bir üretim yelpazesi olan kenevirin dünyadaki hızlı gelişim periyoduna ve yasallaşma sürecine kayıtsız kalmamak için; ilkini geniş bir katılımla 20 0cak 2018 tarihinde İstanbul Aydın Üniversitesi’nde gerçekleştirdiğimiz ENDÜSTRİYEL KENEVİR FORUMU’nun ikincisini, 19 Ocak 2019 Cumartesi günü 10.00-18.00 saatleri arasında yine İstanbul Aydın Üniversitesi Halit Aydın Kampüsü’nde (Florya Yerleşkesi) gerçekleştireceğiz.

Yüksek bürokrasiden siyasete, özel sektörden akademiye, basından sivil toplum kuruluşlarına kadar konunun birçok ilgilisi ile bir araya gelerek endüstriyel kenevir üzerinden yürüyen küresel algı yönetimini ve endüstriyel kenevirin ekonomik açıdan taşıdığı mevcut potansiyeli bütün boyutları ile ele alacağımız bu ikinci forumda; ilk toplantıdan bugüne kadar son bir yıl içinde yaşanan gelişmeleri ve atılan somut adımları da değerlendireceğiz."


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?