banner30

banner29

Unutturulan İsrail saldırganlığı: USS Liberty olayı!

Habervakti.com yazarı Nurettin Taşkesen, web sitemizdeki köşesinde dikkat çeken bir yazı kaleme aldı. İsrail'in "USS Liberty" saldırganlığını yazan Taşkesen, ilgi uyandıran tespitlerde bulundu.

Gündem 12.06.2020, 22:21 12.06.2020, 22:35
Unutturulan İsrail saldırganlığı: USS Liberty olayı!

Tarih araştırmaları ve yazarlığıyla adından söz ettiren habervakti.com yazarı nurettin Taşkesen, bir araştırma yazısıyla daha dikkatleri üzerine topladı. İsrail'in 1967 yılında Amerikan donanmasına ait "USS Liberty" gemisine yönelik vahşi saldırısını kaleme alan Taşkesen, Amerika'nın İsrail'e karşı çaresizliğini gözler önüne serdi.

İŞTE TAŞKESEN'İN O YAZISI:

İsrail'in 2010 yılında alçakça yaptığı Mavi Marmara saldırısının üzerinden on yıl geçti. Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz. İsrail saldırganlığının bilinmeyen, daha doğrusu unutturulan çok ilginç bir örneği 1967'de yaşanmıştı. El Cezire’nin altı yıl önce gizli telsiz kayıtlarına ulaşarak deşifre etmesiyle gün yüzüne çıkan olay, maalesef dünya kamuoyunda pek fazla yankı bulmadı. Türkiye'de ise hemen hiç bilinmiyor. Altı Gün Savaşı'nın ve Kudüs işgalinin 53. yılında, USS Liberty olayını yazarımız Nurettin Taşkesen sizin için araştırdı.

Yıl 1967, günlerden 8 Haziran. Yer: Mısır'ın Sina Yarımadası açıklarındaki uluslararası sular.

Akdeniz'in masmavi sularında bir zırhlı ağır ağır yol alıyordu. Dört gündür bölgede cereyan eden savaş ortamına rağmen, güvertesinde ABD bayrağı dalgalanan USS Liberty adlı istihbarat gemisinin 294 personeli kendilerinden gayet emindi. Çünkü savaşı başlatan ve galip durumda olan İsrail, ABD'nin müttefiki idi. İsrail'e geminin bölgede seyir halinde olduğu daha önce bildirilmişti.

Liberty en gelişmiş dinleme ve haberleşme cihazlarıyla donatılmış bir istihbarat gemisiydi. Gemide sadece kendilerini saldırganlardan koruyacak hafif silahlar vardı. Öğlene doğru üzerlerinde uçan İsrail jetlerini gören gemi mürettebatı, hiçbir endişeye kapılmadan onlara el salladı. İsrailli pilotların da ABD gemisini tanıdıkları belliydi. Güvertedeki bayrak ve geminin arkasındaki kocaman harflerle USS LIBERTY yazısından başka, ön kısımdaki GTR 5 numarası da onun ABD donanmasına ait olduğunu gösteriyordu. Geminin bölgedeki asıl amacı, İskenderiye'deki Rus casus uçakları hakkında istihbarat toplamaktı.

Mürettebat rahat bir şekilde görevlerini yaparken bazıları da güvertede Haziran güneşinin keyfini çıkarıyordu. Saat 14.00 civarında üzerlerinde tekrar İsrail jetleri alçaktan uçmaya başladı. Ama bu defaki hiç de dostça bir uçuş değildi. Askerler ne olduğunu anlamadan üzerlerine uçaklardan mermi yağmaya başladı. Daha o anda birçok asker oracıkta can verdi. Ardından İsrail jetlerinden gemiye napalm bombaları atıldı. Yarım saat süren bu hava saldırısından sonra denizde İsrail hücumbotları görüldü. Karşılarında bulunan sanki bir düşman gemisiymiş gibi, botlardan torpido fırlatılmaya başlandı.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ...

Yorumlar (1)
Sezai Karakoç 1 yıl önce
"Ayasofya müze bile değildir. Çünkü: İçinde tek bir müze eşyası bile yok. Ha! Eğer, duvarlarını, taşlarını, minaresini, mihrabını, sütunlarını kendisinden ayrı şeyler kabul ederseniz, Ayasofyaya müze diyebilirsiniz. Yani kendi kendisinin müzesi. Bu haliyle Ayasofyayı müze saymak, her parçasının ölü ve kopuk antik bir eşya olduğunu kabul etmek olur ki, geriye Ayasofya olarak bir zar kalır: Ayasofyanın derisi. Şu bir türlü yüzülemeyen Ayasofyanın ölü teni, sarı badana!"

Dirilişin Çevresinde, 1975 2. bsk., syf. 178
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?