banner30

banner29

Vergide yeni düzenleme! Hakemler de vergi verecek!

Dijital Hizmet Vergisi, Konaklama Vergisi, Değerli Konut Vergisi, gelir vergisi tarifesine yeni dilim ve oran eklenmesi gibi düzenlemeleri de içeren kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

Gündem 01.11.2019, 21:39 01.11.2019, 21:42
Vergide yeni düzenleme! Hakemler de vergi verecek!

Yeni vergi düzenlemesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Yeni düzenlemeye göre vergi dilimleri 4'ten 5'e çıkarılacak, çok kazanandan çok az kazanandan az vergi alınacak.

GELİR VERGİSİ DİLİMİNE YÜZDE 40 EKLENİYOR

Vergi tarifesine yeni dilim ve oran ekleniyor. Vergi dilimi sayısı 4'ten 5'e çıkıyor. Mevcutta yüzde 15, 20, 27 ve 35 olarak uygulanan dilimlere, yüzde 40'lık dilim ekleniyor. O teklife göre az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınması amaçlanıyor.

Geliri 500 bin liraya kadar olanlar yeni düzenlemeden etkilenmeyecek. Mevcut oranlara göre vergilendirme devam edecek. Geliri 500 bin liranın üzerinde olanlar için yüzde 40'lık dilim uygulanacak.

Yeni düzenleme, 1 Ocak 2020'de başlayan vergilendirme dönemi gelirlerine uygulanacak. Geliri 500 bin lirayı aşanların beyanname verme zorunluluğu 2021'de başlayacak.

EĞİTİM VE SAĞLIK HARCAMALARINDA VERGİ İADESİ

Vergi beyannamesi dolduranlar, eğitim ve sağlık harcamaları için vergi iadesi alabilecek. Mükellefin kendisine, eşine veya çocuklarına ait, gelirinin yüzde 10'una kadar olan eğitim ve sağlık harcamalarına vergi indirimi uygulanacak.

Serbest meslek kazançlarında vergi istisnaları daraltılacak.

Ressam, bilgisayar programcısı ve mucitlere tanınan muafiyete sınır getirilecek.Spor hakemlerinin gelir vergisi istisnası kaldırılacak. Üst liglerde oynayan sporculardan kesilen vergi yüzde 15'ten yüzde 20'ye çıkarılacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?