banner30

banner29

Veri kopyalama 'bağımsız' uzmanı 'yol arkadaşı'ymış!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun 'veri tabanını kopyalama' talimatı verdiği ve 'bağımsız uzman' dediği Melih Geçek için "Yol arkadaşım" dediği ortaya çıktı.

Gündem 28.04.2019, 13:42 28.04.2019, 14:49
Veri kopyalama 'bağımsız' uzmanı 'yol arkadaşı'ymış!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 1 Kasım 2017'de CHP Beylikdüzü İlçe Örgütü Bilişim Sorumlusu Melih Geçek'in kardeşi Gül Geçek'in nikah merasimine katıldı.

Sabah'tan Kenan Kıran'ın haberine göre: İmamoğlu, o gün Twitter'daki şahsi hesabından Melih Geçek için "Yol arkadaşım" ifadelerini kullandı.

MAHKEME; VERİ TABANI KAYITLARININ KOPYALANMASINI İÇEREN KARARININ YÜRÜTMESİNİ DURDURDU

İstanbul 4. İdare Mahkemesi; Ekrem İmamoğlu'nun belediye ve bağlı kuruluşların veri tabanı kayıtlarının elektronik olarak kopyalanmasını içeren kararının yürütmesini durdurdu.

AK Partili meclis üyesi Yüksel Akyol ve Ömer Faruk Kalaycı, İstanbul 4. İdare Mahkemesi'ne başvurdu. Başvuruda; "Belediye müfettişlerinden Emine Sema Ballı ve Kaya Albayrak ile belediye çalışanlarından veya dışarıdan belirlenecek 3 uzman ile belediye ve bağlı kuruluşların elektronik veri tabanı ve altyapılarında her türlü inceleme ve araştırmayı yapmaya ve veri tabanı ve altyapıyı kopyalamaya yetkilendirilmesine" ilişkin kararın iptali ile yürütmesinin durdurulmasını istedi.

Talebi değerlendiren idare mahkemesi, iptali talep edilen işlemin uygulanmakla etkisi tükenecek nitelikte olduğundan davalının birinci savunması ile ara karara yanıt alındıktan ve savunma kararına cevap süresi dolduktan sonra yeniden karar verilmek üzere, idarenin savunması alınmaksızın yürütmenin durdurulması isteminin kabulüne karar verdi.

İMAMOĞLU 'VERİ KOPYALAMA TALİMATI'NI KALDIRMAK ZORUNDA KALDI

Ekrem İmamoğlu'nun, belediyenin dijital verilerinin kopyalanması için Teftiş Kurulu Başkanlığı'na yazdığı yazı yürürlükten kaldırıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde yapılan yazılı açıklama, söz konusu talimatın, gerekçeleri ile ihdas edildiği tarihten itibaren geçerli olmak üzere yürürlükten kaldırıldığı bildirildi.

 Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Daha önceden 18 Nisan 2019 tarih ve 96514166-903.05-56/64220 sayıl, Teftiş Kurulu Başkanlığımızın inceleme yapmasına ilişkin ihdas edilen yazımız, İBB tarafından incelenmiştir. Her ne kadar hukuki gerekçeleri yerinde bulmasak da mahkemenin yürütmeyi durdurma kararında belirtilen hususların yerine getirilmesi ve teftiş kurulu başkanlığımızın, yeniden değerlendirilmesi konusundaki görüşlerine iştirak edilmesine karar verilmiştir. Bu yüzden söz konusu talimat, gerekçeleri ile ihdas edildiği tarihten itibaren geçerli olmak üzere yürürlükten kaldırılmıştır. Bahse konu hususların yeniden değerlendirilmesinin akabinde gerek görülmesi halinde idari mahkemenin yürütmeyi durdurma kararında belirtilen içeriğe ilişkin çerçeve ve Teftiş Kurulu Başkanlığımız tarafından belirlenen içeriğe ilişkin çerçeve dikkate alınarak, yeni bir işlem tesisi düşünülebilecektir.".

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?